Jaki plecak wybrać na wycieczkę w góry?

Jaki plecak wybrać na wycieczkę w góry?
arsenalwiedzy
Sport i rekreacja + turystyka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając się w góry, zazwyczaj zabieramy ze sobą różne przedmioty oraz żywność i wodę do picia, a nierzadko też dodatkowe ubrania. Do przenoszenia tych rzeczy idealnie nadaje się plecak. Oczywiście wybór konkretnego modelu zależy od tego, jak długo zamierzamy przebywać w terenie. Na wycieczkę jednodniową nie ma bowiem sensu zabierać wersji o pojemności 80 l, a na wyprawę tygodniową – o pojemności 20 l. Funkcjonalne plecaki kupimy w każdym sklepie sportowym, gdzie zaopatrzymy się również w takie produkty, jak markowa odzież męska oraz sprzęt alpinistyczny czy narciarski.

Długość wyprawy i wielkość ekwipunku to główne parametry 

Najpopularniejszym rodzajem plecaka górskiego jest model trekkingowy o pojemności od 25 do 50 litrów. Różni się on od miejskiego tym, że posiada więcej przegród i kieszeni oraz dodatkowe rozwiązania ułatwiające np. przymocowanie rzeczy do zewnętrznej pokrywy. Taka konstrukcja znakomicie nadaje się na wycieczki jednodniowe, a niekiedy też dwu- lub trzydniowe (ale tylko jeśli mamy zarezerwowane miejsce w schronisku). Alternatywą na kilkudniowe wyjazdy jest plecak trekkingowy transportowy (50-80 litrów), w którym z powodzeniem zmieszczą się ubrania, jedzenie, apteczka i inne przydatne przedmioty, a nawet sprzęt fotograficzny. Oprócz tego mamy jeszcze do wyboru plecak alpinistyczny o pojemności 40-55 litrów (dostosowany do troczenia kasku, czekana oraz kijków i skonstruowany tak, aby można było bez problemu korzystać z uprzęży) i specjalistyczny. W tej drugiej kategorii mieszczą się trzy modele:

  • wspinaczkowe – uszyte z wytrzymałych materiałów, o zwartej konstrukcji 
  • rowerowe – bardzo lekkie i niewielkie, wyposażone w bukłak na wodę, specjalny uchwyt na kask i odblaski ostrzegawcze
  • zimowe – wykonane z najmocniejszych materiałów, posiadają często system ABS i protektory zabezpieczające plecy

Większość wymienionych plecaków znajdziemy w bogatym asortymencie tego specjalistycznego sklepu internetowego: https://kam-sport.pl/sklep/akcesoria/plecaki/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przywoływacze w Twojej firmie
Przywoływacze w Twojej firmie
Przywoływacze w Twojej firmie  Przywoływacze, nazywane dawniej pagerami, to urządzenia zyskujące ostatnio ponownie na popularności. Są niezwykle pomocne szczególnie w […]
Ostatnie wpisy