Jaką rolę w samochodzie pełni turbosprężarka?

Jaką rolę w samochodzie pełni turbosprężarka?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Turbosprężarka jest elementem, który umożliwia bardziej wydajną pracę samochodu i wytworzenie większej mocy poprzez dodanie większej ilości powietrza do silnika. Turbosprężarka jest zasilana przez gazy spalinowe, które obracają turbinę, która z kolei obraca sprężarkę powietrza. Sprężarka pompuje powietrze do cylindrów silnika, gdzie miesza się ono z paliwem i zapala.

Dlaczego jest stosowana?

Turbosprężarki są stosowane w silnikach Diesla w celu zwiększenia oszczędności paliwa i mocy, ale mogą być również stosowane w silnikach benzynowych. Turbodoładowanie silnika zwiększa jego wydajność, ponieważ dostarcza więcej powietrza do cylindrów pod ciśnieniem, więc jest mniej zmarnowanej energii w postaci ciepła z powodu niepełnego spalania.

Silnik z turbodoładowaniem wytwarza również lepszy moment obrotowy niż równoważny silnik wolnossący przy niższych obrotach, co czyni go idealnym do zastosowań o wysokiej wydajności, takich jak samochody sportowe lub ciężarówki, gdzie ważne jest przyspieszenie z niskich prędkości.

Części

Turbosprężarka składa się z dwóch głównych części: turbiny i sprężarki. Turbina jest połączona z kolektorem wydechowym. Jej zadaniem jest dostarczenie spalin pod wysokim ciśnieniem, które są kierowane przez sprężarkę. Sprężarka wtłacza powietrze do kolektora dolotowego silnika, obracając się z prędkością do 250 000 RPM (obrotów na minutę).

Jest to element podatny na zużycie. W przypadku napotkania problemów w swoim samochodzie warto odwiedzić witrynę: https://dieselserwis-poznan.pl/regeneracja-turbosprezarek-poznan/ w celu jej regeneracji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca
Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca
Jeśli zastanawiasz się jak legalnie zatrudnić cudzoziemca, to nie mogłeś trafić w lepsze miejsce i już spieszymy ci z odpowiedzią. […]
Ostatnie wpisy