Do czego wykorzystywany jest twardościomierz?

Do czego wykorzystywany jest twardościomierz?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Twardość to jedna z najważniejszych właściwości wszelkich materiałów konstrukcyjnych. W sytuacji, gdy zachodzi konieczność precyzyjnego pomiaru jej skali, wykorzystuje się do tego powszechnie urządzenia zwane twardościomierzami. Na rynku są łatwo dostępne zarówno modele stacjonarne, jak i mobilne (inaczej przenośne). Tego typu przyrządy znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – przede wszystkim w budownictwie, ale również motoryzacji, geologii, archeologii, a nawet jubilerstwie. 

Niezwykle użyteczne rozwiązanie technologiczne

Twardościomierze dzielą się na kilka rodzajów, które są przyporządkowane do poszczególnych materiałów konstrukcyjnych. Do ustalania dokładnego poziomu twardości różnorodnych wyrobów metalowych służy głównie model Leeba (ewentualnie Brinella bądź Rockwella). Działa on na takiej zasadzie, że przed oraz po uderzeniu w daną próbkę dokonuje dokładnego pomiaru prędkości tzw. masy udarowej, a następnie przelicza uzyskaną wartość. W ten sposób można bez problemu zbadać m.in. stal nierdzewną, brąz czy miedź. Z kolei do określania twardości elementów z tworzyw sztucznych i gumy wykorzystuje się najczęściej model Shore`a, natomiast do szkła – model Barcola. Zdecydowanie największym powodzeniem wśród użytkowników prywatnych i biznesowych cieszy się twardościomierz przenośny z czytelnym wyświetlaczem, który posiada tę zaletę, że ze względu na kompaktowy rozmiar oraz niewielką wagę idealnie nadaje się do zastosowania w wielu miejscach – np. laboratorium, hali produkcyjnej czy plenerze. Co istotne, może badać nie tylko powierzchnie płaskie, ale też zakrzywione, kuliste i sferyczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zabawki kupować dzieciom zainteresowanym militariami?
Jakie zabawki kupować dzieciom zainteresowanym militariami?
W ostatnich latach wśród zabawek dziecięcych panuje trend, że nie mają one właściwej płci, której są dedykowane. Wszystko to sprawia, […]
Ostatnie wpisy