Wystrój w cegle – jak dbać o jej wygląd na co dzień

Wystrój w cegle – jak dbać o jej wygląd na co dzień
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cegła od kilku lat jest jednym z najatrakcyjniejszych elementów designu. Wprowadza przytulny klimat, i daje wiele możliwości aranżacji od subtelnych, rustykalnych wnętrz po industrialne stylizacje. Jest szlachetnym materiałem coraz częściej wykorzystywanym przez architektów. Aby zachować swój wygląd i właściwości cegła wymaga pielęgnacji – co należy robić, aby by materiał nie tracił na jakości ?

Czyszczenie cegły

Ceglany mur wymaga czyszczenia. Jest to podstawa codziennej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących, dostosowanych do rodzaju zabrudzenia. W przypadku najczęściej występujących zabrudzeń organicznych ( np. kurz, tłuszcze) do czyszczenia wykorzystuje się preparaty alkaiczne. W przypadku cięższych zabrudzeń związanych z remontem, np. zabrudzeń cementowych, resztek klejów czy wykwitów solnych stosowane są środki na bazie kwasów organicznych.

Większość prac można wykonać samodzielnie, należy jednak postępować ściśle z zaleceniami producenta. W przypadku, gdy preparaty nie są skuteczne, zabrudzenia można usunąć mechanicznie korzystając z piaskowania lub czyszczenia tzw. Suchym lodem.

Impregnacja

W konserwacji cegły kluczowa jest impregnacja. Jeśli ceglany mur nie jest tkanką istniejącą i mamy możliwość wyboru, warto wybrać materiały sprawdzonej marki, która ma już na koncie wiele istniejących realizacji np.: https://cekobud.pl/pl/. Wysokiej jakości materiał będzie miał lepszą, bardziej odporną strukturę. Istniejący mur ceglany w przeszłości mógł być już narażony na wiele negatywnych czynników, stąd jego pielęgnacja może być bardziej wymagająca.Impregnację należy wykonywać po dokładnym oczyszczeniu ściany. Prawidłowa pielęgnacja obejmuje impregnację zarówno cegły, jak i fugi.

Impregnaty dostępne na rynku mają różne działanie i pozwalają na uzyskanie wielu różnorodnych efektów. Impregnat do cegły bezpośrednio wpływa na jej wygląd. Niektóre preparaty zmieniają kolor cegły i ją nabłyszczają – warto przemyśleć, o jaki efekt nam chodzi.

Impregnacja cegły ogranicza wchłanianie wilgoci, jednak przy procesie należy pamiętać, że materiał ten musi oddychać. Najlepsze preparaty wnikają dogłębnie w materiał, jednak nie zamykają całkowicie jego porowatej struktury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego zewnętrzna pomoc księgowa to dobra opcja dla małych i średnich firm?
Dlaczego zewnętrzna pomoc księgowa to dobra opcja dla małych i średnich firm?
Rozliczenia podatkowe wymagają od nas wiedzy z zakresu prawa. Dlatego dla wielu przedsiębiorców samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy może być […]
Ostatnie wpisy