Sezam – jakie ma zalety?

Sezam – jakie ma zalety?
arsenalwiedzy
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nasiona sezamu są jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie i są stosowane w wielu różnych kuchniach. Te małe, jadalne nasiona pochodzą z rośliny sezamowej, która jest kwitnącą zielną rośliną jednoroczną. Można je znaleźć w wielu różnych formach, w tym w postaci całych nasion, obłuskanych nasion i oleju. Stosowany był jako przyprawa, środek konserwujący żywność oraz lek. Nasiona sezamu są bogate w minerały, witaminy i białko. Nasiona zawierają również niezbędne kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze, które mogą poprawić Twoje zdrowie, jeśli będziesz je regularnie spożywać.

Oto niektóre z korzyści zdrowotnych sezamu:

Zapobiega chorobom serca 

Nasiona sezamu zawierają dużą ilość jednonienasyconych tłuszczów zwanych kwasem oleinowym, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Dzięki temu są skuteczne w zapobieganiu chorobom układu krążenia, takim jak miażdżyca czy wysokie ciśnienie krwi.

Poprawia funkcjonowanie tarczycy 

Wykazano, że sezamina, jeden z aktywnych związków występujących w nasionach sezamu, poprawia funkcjonowanie tarczycy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Może to pomóc w zapobieganiu nadczynności tarczycy znanej jako nadczynność tarczycy, która prowadzi do szybkiego bicia serca, utraty wagi, osłabienia mięśni, zmęczenia i innych objawów.

Zapobiega rakowi 

Sesamol to kolejny aktywny związek znajdujący się w nasionach sezamu, który pomaga zapobiegać niektórym formom raka, w tym rakowi piersi.

Jeśli masz ochotę na słodki przysmak, to sezamki są idealnym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką rolę w samochodzie pełni turbosprężarka?
Jaką rolę w samochodzie pełni turbosprężarka?
Turbosprężarka jest elementem, który umożliwia bardziej wydajną pracę samochodu i wytworzenie większej mocy poprzez dodanie większej ilości powietrza do silnika. […]
Ostatnie wpisy