Dlaczego wentylacja jest ważna w pomieszczeniach?

Dlaczego wentylacja jest ważna w pomieszczeniach?
arsenalwiedzy
Biznes / rynek / finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bez powietrza możemy przeżyć około 4 minut. Powinno być ono czyste i świeże, aby nasz organizm mógł dobrze funkcjonować. O ile na zewnątrz nie ma z tym większego problemu, o tyle w zamkniętych pomieszczeniach konieczna jest wentylacja. To ona zapewnia ciągły dopływ świeżego powietrza, wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie.

Wentylacja w budynkach mieszkalnych

W każdym bloku oraz domu mieszkalnym konieczna jest dobrze działająca wentylacja. Zapewnia ona idealny mikroklimat, wilgotność oraz temperaturę powietrza. Wpływa również na trwałość postawionych budowli. Brak wentylacji lub problemy z nią mogą być natomiast przyczyną zmęczenia, braku koncentracji i bólów głowy. Dzieje się tak z powodu podniesionego stężenia dwutlenku węgla, powstałego z wydychanego przez nas powietrza, a także innych substancji szkodliwych, np. wydzielanych ze środków czystości, farb czy lakierów.

Nieprawidłowa wentylacja powoli niszczy budynek. Przyczynia się do wilgotnienia ścian, a w konsekwencji do pojawienia się toksycznej dla nas pleśni. Wpływa również negatywnie na konstrukcję budynku.

Clean room – wentylacja

Niezwykle ważna jest wentylacja pomieszczeń czystych, czyli tzw. clean room. Są to miejsca, w których jakość powietrza jest nieustannie kontrolowana i badana. Wentylacja zapewnia prawidłowy przepływ powietrza i sprawia, że te pomieszczenia nadają się do produkcji nowoczesnych ekranów, paneli solarnych, baterii, a nawet przy produkcji żywności – zwłaszcza tej przeznaczonej dla alergików. Proces wymiany powietrza w tym układzie przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przyda się do każdego ogrodu?
Co przyda się do każdego ogrodu?
Ogród to miejsce szczególne, które służy przede wszystkim do wypoczynku – przebywanie wśród roślin doskonale bowiem koi nerwy i pozwala […]
Ostatnie wpisy