Podstawowe elementy układu wydechowego w aucie

Podstawowe elementy układu wydechowego w aucie
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ wydechowy stanowi wyjątkowo ważny element samochodu. Nie tylko podnosi on komfort podczas jazdy, ale również gwarantuje prawidłową pracę silnika. Jest też bardzo istotny, jeśli chodzi o ochronę naszego środowiska, bowiem znacznie przyczynia się do zmniejszenia emitowanych przez samochód, szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o podstawowe elementy układu wydechowego, są nimi: kolektor, tłumik oraz rura wydechowa. Oczywiście to tylko postawa – w dzisiejszych, nowoczesnych układach możemy spotkać bardziej zaawansowane elementy.

Nowoczesny układ nie może się bez tego obejść

Jedną z najważniejszych części nowoczesnych układów wydechowych są katalizatory dedykowane, czyli dopasowane do konkretnego modelu pojazdu. Ich głównym zadaniem jest redukowanie szkodliwych substancji i zamienianie ich w dwutlenek węgla, co czynią za pomocą zachodzących wewnątrz nich reakcji chemicznych. Mówiąc wprost: bez katalizatora samochód produkowałby dużo więcej trujących spalin, niż powinien.

Jeśli chodzi o silniki Diesla, możemy w nich spotkać coś, co nazywa się filtrem cząstek stałych. Jego zadanie polega na wychwytywaniu szkodliwych cząstek znajdujących się w spalinach. Osadzają się one w filtrze i zostają z niego potem usuwane, dzięki możliwości samoczyszczenia się. Jest to proces zachodzący podczas rozprężania, gdy, dzięki dodatkowej dawce paliwa, zwiększona temperatura wypala nagromadzona w filtrze sadzę. Jeśli chcielibyśmy zaopatrzyć się w tego typu filtr, można go znaleźć na  https://pamaku.pl/dpf-filtry-czastek-stalych-i3744.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto wybudować kort tenisowy?
Dlaczego warto wybudować kort tenisowy?
To pytanie często zadają sobie osoby, które rozważają budowę własnego prywatnego kortu tenisowego i są ciekawe, co sprawia, że jest […]
Ostatnie wpisy