Jakie narzędzia sprawdzą się przy obróbce metalu?

Jakie narzędzia sprawdzą się przy obróbce metalu?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka metali to proces, wskutek którego zmianie ulegają ich właściwości fizyczne oraz chemiczne. Wykorzystuje się w tym celu różne narzędzia ręczne i elektryczne, takie jak choćby nożyce, wkrętaki czy szlifierki kątowe. Są one stosowane przeważnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych i profesjonalnych warsztatach, choć wiele osób posiada je również w przydomowych garażach i używa do wszelkich prac remontowych oraz budowlanych. Poszczególne maszyny i sprzęty zostaną wymienione w kolejnym akapicie. 

Precyzyjne cięcie, wiercenie i toczenie

Metale poddaje się m.in. obróbce skrawaniem, polegającej na zastosowaniu frezarek CNC do ukształtowania płaszczyzn (z frezami nasadowymi i trzpieniowymi), oraz tokarek do tzw. obróbki obrotowej, których podstawowymi elementami są noże tokarskie. Często używane są specjalne młotowiertarki do wywiercenia otworów (nie wymagających silnego docisku do powierzchni). Taki sprzęt można zamówić na https://fibercenter.pl/66-mloto-wiertarki.

Elementy wykonane z omawianego materiału mogą ponadto zostać oszlifowane i wygładzone z użyciem odpowiednich narzędzi, takich jak ręczne ściernice i specjalne taśmy ścierne, elektryczne szlifierki kątowe (wyposażone w solidne i wytrzymałe tarcze wykonane z krzemu, diamentu, ewentualnie korundu) i pilniki (m.in. gładziki, równiaki i zdzieraki). Z kolei do cięcia służą przede wszystkim piłki do metalu, składające się z rękojeści oraz brzeszczotu zrobionego ze stali, z dużą liczbą falistych i ostrych ząbków – przeważnie jest ich 22. Oprócz pił do cięcia wykorzystuje się profesjonalne nożyce. Inne narzędzia to m.in.:

– śrubokręty do wkręcania wkrętów

– gwintowniki ręczne i maszynowe (wieloostrzowe) do nacinania gwintów wewnętrznych

– rozwiertaki do precyzyjnego wykańczania otworów (pozbywanie się bruzd i nierówności)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oleje – jak wpływają na nasz organizm?
Oleje – jak wpływają na nasz organizm?
Coraz więcej osób stosuje w codziennej diecie oleje. Nie chodzi tu jedynie o wersje do smażenia, ale też tłoczone na […]
Ostatnie wpisy