Jakie części wchodzą w skład silnika?

Jakie części wchodzą w skład silnika?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silniki są najważniejszą częścią Twojego samochodu. To właśnie one sprawiają, że pojazd porusza się i pracuje. Silniki działają poprzez wykorzystanie paliwa do wytworzenia energii. W tym celu silnik spala benzynę, olej napędowy lub gaz ziemny. Podgrzane gazy, które powstają w wyniku tego procesu, poruszają tłoki w ścianach cylindra, które następnie wytwarzają siłę mechaniczną do obracania kół i wprawiania samochodu w ruch.

Tłoki 

To właśnie one poruszają się w górę i w dół wewnątrz cylindra. Są one połączone z wałem korbowym za pomocą korbowodów.

Głowica cylindra 

Jest to górna część bloku silnika, gdzie znajdują się zawory. Posiada ona również porty i przejścia, które umożliwiają przepływ powietrza i paliwa do komory spalania.

Zawory 

Zawory kontrolują przepływ powietrza i paliwa do i z komory spalania. Na każdej głowicy cylindra znajduje się zazwyczaj jeden lub dwa zawory wlotowe, ale nie ma zaworów wydechowych, ponieważ otwierają się one w innym czasie niż zawory wlotowe podczas cyklu czterosuwowego.

Wałek rozrządu

Wałek rozrządu znajduje się pod każdym popychaczem zaworu (urządzenie, które utrzymuje każdy zawór). Obraca się on z własnym zestawem krzywek (zwanych krzywkami), które łączą się z odpowiednimi krzywkami na każdym popychaczu, aby w razie potrzeby otworzyć lub zamknąć dany zawór.

Pompa oleju 

Pompuje olej do silnika, aby mógł on smarować ruchome części, takie jak łożyska, tłoki i czopy wału korbowego (obudowa).

Pompa wody 

Pompuje płyn chłodzący do silnika, aby utrzymać go w odpowiedniej temperaturze podczas jazdy po mieście lub na trasie.

Jeśli chcesz poznać szczegóły, to koniecznie sprawdź stronę: https://www.esilniki24.pl/pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki prezent kupić nowo narodzonemu dziecku?
Jaki prezent kupić nowo narodzonemu dziecku?
Narodziny dziecka to wyjątkowo ważny moment w życiu każdego człowieka, dlatego warto upamiętnić go nietuzinkowym prezentem dla malucha. Do najczęściej […]
Ostatnie wpisy