Podstawowe elementy składające się na klimatyzację samochodową

Podstawowe elementy składające się na klimatyzację samochodową
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja jest niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnych samochodów. Jest to również jeden z najbardziej złożonych układów w samochodzie, składający się z wielu części, które mogą ulec awarii. Oto kilka podstawowych elementów klimatyzacji samochodowej:

Czynniki chłodnicze

Czynniki chłodnicze to związki chemiczne, które pochłaniają ciepło i uwalniają je, gdy zmieniają stan skupienia z ciekłego na gazowy. Stosuje się je w układach klimatyzacji, ponieważ mogą szybko i skutecznie przenosić ciepło. Najbardziej rozpowszechniony czynnik chłodniczy do klimatyzacji pełni R134a, który w 1995 r. zastąpił czynnik R12 w samochodach amerykańskiej produkcji, ponieważ jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Skraplacz

Skraplacz to część układu klimatyzacji, która nagrzewa się, gdy pracuje nad utrzymaniem chłodu, usuwając ciepło z czynnika chłodniczego odparowanego przez sprężarkę. Skraplacz znajduje się poza komorą silnika samochodu i zazwyczaj ma żeberka lub rurki zwiększające powierzchnię dla lepszego chłodzenia.

Sprężarka

Sprężarka pompuje opary czynnika chłodniczego pod ciśnieniem do skraplacza, gdzie może on zostać schłodzony i uwolniony w postaci gazu z powrotem do kabiny pojazdu. Podobnie jak skraplacz, znajduje się on poza komorą silnika i jest wyposażony w żeberka lub rurki zwiększające powierzchnię w celu zapewnienia lepszej wydajności chłodzenia.

Parownik

Parownik reguluje temperaturę wewnątrz pojazdu poprzez pochłanianie ciepła z jego wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym może skutkować pominięcie etapu raczkowania?
Czym może skutkować pominięcie etapu raczkowania?
Zwykle pediatrzy wyznaczają konkretne miesiące, w których powinien rozpocząć się etap nauki siadania, raczkowania czy chodzenia. Czas, jaki dziecku zajmie […]
Ostatnie wpisy