Sprawne działanie oraz długa eksploatacja maszyn automatycznych wymaga nie tylko profesjonalnego zaprojektowania urządzeń, ale także regularnej konserwacji i stałej kontroli zużycia elementów. Specjalistyczne układy powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym, by zapewnić sprawne działanie całej maszyny. Nawet najlepiej wykonana automatyka nie będzie funkcjonować zgodnie z założeniami, jeżeli jej liczne komponenty składowe nie spełnią odpowiednich parametrów pracy. Rzetelnej kontroli wymagają nie tylko główne części i urządzenia, ale również drobne podzespoły, moduły i akcesoria
Największą uwagę przykładać należy do delikatnych elementów mechanicznych maszyn automatycznych. Dotyczy to także ruchomych sond, chwytaków i zacisków. Szczególnie istotne są komponenty sygnalizacyjne, służące do kontaktu urządzeń z ich operatorem – często występujące w automatyce diody i kontrolki – a także narzędzia manipulacyjne, takie jak joysticki i przyciski.
Dużej uwagi wymagają elementy mocujące, na przykład śruby, oraz układy łączone klejami i innymi środkami chemicznymi. Sprawdzać powinniśmy również stan zestyków krańcówek, takich jak te dostępne na https://automatyka.elstat.com.pl/k147,wylaczniki-krancowe.html – szczególnie, jeśli nie są one obudowane. Warto regularnie weryfikować układy chłodzące i grzejne oraz mierniki, które je kontrolują. W przypadku kabli i przewodów kontrolować należy szczególnie te, które położone są przy elementach ruchomych lub w ciągach komunikacyjnych. Nie można zapominać w tym przypadku o gniazdach i wtykach.