Jak wygląda anodowanie?

Jak wygląda anodowanie?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Anodowanie Aluminium

Eloksalacja, a inaczej nazywane anodowanie aluminium jest procesem elektrochemicznym, polegającym na wytworzeniu warstwy tlenku glinu na powierzchni metalu. Podczas procesu anodowania aluminium powłoka materiału zwiększy swoją wytrzymałość oraz stanie się bardziej odporna na korozję. Dzięki tym rezultatom anodowanie aluminium znajduje szeroki wachlarz zastosowań.

Procedura anodowania aluminium

Proces anodowania aluminium przebiega w kilku złożonych etapach. Przykładowego usługodawcę tego procesu można znaleźć tutaj: https://www.tegal.pl/technologie/cynowanie/chemiczne/. Procedura anodowania rozpoczyna się od oczyszczenia oraz odtłuszczenia nawierzchni materiału. Teraz następuje właściwa waza anodowania aluminium. Funkcję elektrolitu pełni przy tym procesie roztwór kwasu siarkowego. Niekiedy, niektóre firmy wykorzystują w tym celu również kwas chromowy, a także szczawiowy. Podczas eloksalacji użyty zostaje prąd stały o napięciu od 12V do 20V. Wytworzona w tym procesie warstwa tlenku glinu jest niemalże niewidoczna i przejawia się nierówną, porowatą strukturą. W ten sposób przygotowania powierzchnia aluminium umożliwia dalsze procesy, takie jak przykładowo barwienia powłoki. Do barwienia powłoki materiału wykorzystywane są zazwyczaj barwniki organiczne. Po tej czynności dokonuje się tzw. Procesu uszczelniania za pomocą wrzącej wody. Niekiedy w tym celu wykorzystuje się również pasywator. Dzięki temu zabiegowi przekształcamy tlenek glinu w bemit, w efekcie czego zewnętrzna powierzchnia aluminium zyskuje na gładkości i blasku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Serwis klimatyzacji w pojeździe – w jakim zakresie może on pomóc
Serwis klimatyzacji w pojeździe – w jakim zakresie może on pomóc
Klimatyzacja to system, który pełni w samochodzie naprawdę ważną rolę. Nie tylko utrzymuje on wewnątrz kabiny odpowiadającą nam temperaturę, ale […]
Ostatnie wpisy