Jak ułożyć sobie dietę – zbilansowane posiłki krok po kroku

Jak ułożyć sobie dietę – zbilansowane posiłki krok po kroku
arsenalwiedzy
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i świetnej sylwetki. Ułożenie jadłospisu nie jest jednak proste. Istnieje wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Gotowe diety z internetu również nie będą skuteczne, gdy nie są dostosowane do danej osoby. Każdy człowiek ma własne zapotrzebowanie na energię i poszczególne makroskładniki. Skoro gotowce nie działają, to co należy zrobić, aby ułożyć sobie dietę?

Jadłospis – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy ustalić zapotrzebowanie energetyczne danej osoby. W tym celu można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów lub wzorów. Warto także zastanowić się, jaki jest cel diety. Jeżeli ma to być dieta odchudzająca, to należy spożywać nieco mniej kilokalorii, niż wynosi zapotrzebowanie. W przypadku diety „na masę” analogicznie musi to być więcej. Energia to jednak nie wszystko. Znaczenie ma również spożycie makroskładników i mikroskładników. Szczegółowe zalecenia można znaleźć w normach żywieniowych wydanych przez Instytut Żywności i Żywienia. 

Ułożenie jadłospisu może być trudne. Poza wszystkimi wyliczeniami istotna jest przecież również smakowitość diety czy optymalizacja poszczególnych posiłków. Warto więc skorzystać z dietetycznej konsultacji online: http://agnieszkaurbaniak.com.pl/oferta/konsultacje-dietetyczne-online/, podczas której doświadczona osoba pomoże w doborze prawidłowej diety. Pozwoli to zaoszczędzić czas i od samego początku cieszyć się pożądanymi efektami. Niestety, ale układanie diety bez odpowiedniej wiedzy jest obarczone ryzykiem niepowodzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy podawanie suplementów diety dla psa to dobry pomysł?
Czy podawanie suplementów diety dla psa to dobry pomysł?
Zdrowie na talerzu i w misce Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji nie tylko u […]
Ostatnie wpisy