Jak dopasować pojemnik na szambo do rodzaju gruntu?

Jak dopasować pojemnik na szambo do rodzaju gruntu?
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Beton lub tworzywo na tereny suche

Przy wyborze materiału, z którego ma zostać wykonane szambo, należy zwrócić uwagę na rodzaj gruntu. W przypadku terenów suchych, w którym występuje niski poziom wód gruntowych, można wybierać spośród kilku wariantów. Dostępne są zarówno szamba betonowe, jak i produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Zaletą zbiorników z betonu jest ich niska cena oraz duża trwałość. Niestety ze względu na duży ciężar, są dosyć trudne w montażu. Modele wykonane z tworzyw są lekkie, szczelne i łatwe do osadzenia.

Wykazują się również dużą odpornością na agresywne związki chemiczne. Na suchych terenach warto zdecydować się na montaż zbiorników dwukomorowych  tego typu https://centrum-sciekow.pl/kategoria/szczelne-szamba-plastikowe/zbiorniki-podziemne-titanium/szamba-dwukomorowe/, wyposażonych w specjalną przegrodę, dzięki której wpływające ścieki zostają podzielone na stałe i płynne. Płynne ścieki poprzez działanie bakterii ulegają biodegradacji, a następnie systemem drenów zostają odprowadzone do gruntu lub rowu melioracyjnego.

Rozwiązania stosowane przy wysokim poziomie wód gruntowych

Jeśli na terenie, na którym ma być montowane szambo, występuje wysoki poziom wód gruntowych, najlepiej zdecydować się na jednokomorowe szambo betonowe. Duży ciężar takiego zbiornika sprawia, że jest on mocno osadzony w ziemi, dlatego nie grozi mu wypchnięcie na powierzchnię lub zniszczenie w wyniku parcia hydrostatycznego. Takie ryzyko istnieje w przypadku zastosowania lekkiego szamba z tworzywa. Zdarzają się sytuacje, że po opróżnieniu takiego szamba zostaje ono wypchnięte na powierzchnię przez wody gruntowe. Do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza na terenach podmokłych i gliniastych.

W przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych nie sprawdzają się szamba z dwoma komorami, ponieważ zamiast oddawać oczyszczoną ciecz poprzez dreny, będą chłonąć ją z otoczenia do swojego wnętrza. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbiorników trzykomorowych takich jak te https://centrum-sciekow.pl/kategoria/szczelne-szamba-plastikowe/zbiorniki-podziemne-titanium/szamba-trzykomorowe/.  Napełnianie się szamba wodami gruntowymi to niekorzystne zjawisko, które może mocno podnieść koszty eksploatacyjne zbiornika na nieczystości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy prowadzenie biura nieruchomości jest opłacalne?
Czy prowadzenie biura nieruchomości jest opłacalne?
Żyjemy w czasach, gdy na rynku nieruchomości pojawia się mnóstwo nowych domów i mieszkań. Jest to więc raj dla wszystkich, […]
Ostatnie wpisy