Pompy głębinowe do deszczówki – jak działają?

Pompy głębinowe do deszczówki – jak działają?
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy do deszczówki głębinowe działają dokładnie tak, jak wszystkie jeszcze w XIX wieku zaprojektowane i budowane do pompowania ropy naftowej modele. Pompy głębinowe do deszczówki instaluje się na obszarach pustynnych, półpustynnych, stepach itd. Ich obraz jest w większości przypadków zdominowany przez niskopoziomowe pompy prętowe – ze względu na ich wygląd i ruch zwane także pompami łbów konnych. Rzeczywisty mechanizm pomp głębinowych – tłok z zaworami zwrotnymi – znajduje się we własnej rurze w otworze w pobliżu warstwy przenoszącej olej. Tłok porusza się za pomocą pręta gwintowanego z pompy umieszczonej na powierzchni ziemi w ciągłym ruchu w górę i w dół. Głowa konia tworzy okrągły łuk, do którego przymocowana jest stalowa linka (para linek), która w ten sposób zawsze jest naciągiem centralnym i nigdy nie wywiera nacisku na dźwignię.

Napęd jest zwykle wykonywany, jako elektryczny. Jednakże, w miejscach oddalonych od sieci energetycznych może to być napęd spalinowy lub – dla dużych mocy – spalinowo elektryczny
We wczesnych etapach napędy centralne były powszechne. W najpopularniejszym typie silnik spalinowy napędzał poziomy mechanizm ekscentrycznych tarcz z zamocowanymi prętami wahadła. Łączenie zostało w ten sposób ustawione w ruchu posuwisto-zwrotnym, który często był przenoszony na setki metrów na mechanizmie pompowym i przekształcany w ruch w górę i w dół. Przy jednym silniku tak często napędzano ponad 10 głębokich pomp. Na niektórych polach naftowych w USA takie centralne napędy są nadal w użyciu.

W zależności od konstrukcji i wielkości pompy skok roboczy wynosi od 1 do 5 m. Zwykle od 2,5 do 12 uderzeń na minutę. Pompa wysięgnika może być ekonomicznie wykorzystywana do głębokości transportowania około 2500 m. W przypadku większych głębokości inne układy pomp są bardziej odpowiednie ze względu na duży ciężar kolumny cieczy, która ma zostać podniesiona.

Zwłaszcza w przypadku dziur o zakrzywionym torze, w którym stale poruszający się pręt szybko by się ścierał, oferuje napęd hydrauliczny. Rzeczywisty mechanizm pompy – jak w pompie popychacza, tłok z zaworami zwrotnymi – jest uruchamiany za pomocą siedzenia bezpośrednio nad cylindrem hydraulicznym tłoka, który jest połączony za pomocą własnego rurociągu z umieszczoną na ziemi pompą hydrauliczną. Odzyskany olej służy, jako zasób całego systemu pomp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu stosujemy przekaźniki? Czy są one konieczne?
W jakim celu stosujemy przekaźniki? Czy są one konieczne?
Przekaźnik jest urządzeniem elektrycznym, którego zadaniem jest wywołanie z góry ustalonej nagłej zmiany w obwodach wyjściowych. Po wykryciu zmiany określonej […]
Ostatnie wpisy