Dworki – dla kogo były budowane?

Dworki – dla kogo były budowane?
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dwór, taki jak na stronie dworekkurowski.pl, to często zabytkowy dom wiejski, ale nie zawsze. Dom mógł zostać zbudowany przez osobę zamożną, na przykład dla własnego użytku i przyjemności. Wiele starożytnych dworów jest otwartych dla publiczności jako atrakcje turystyczne. Ten typ zabytkowego domu nazywany jest muzeum domowym. Dwory różnią się znacznie pod względem wielkości i stylu. Dwieście lat temu były one rzadko używane, z wyjątkiem bardzo bogatych. Dzisiaj są bardziej powszechne i często służą jako prywatne domy, nie mające innego przeznaczenia niż jako rezydencja dla jednej rodziny.

Jakie przeznaczenie dworków było w dawnych czasach?

Oprócz wykorzystania pałaców jako rezydencji, były one również dodawane jako fortece lub bazy wojskowe. Jednak nie wszystkie pałace były wykorzystywane jako rezydencje. Pałac w Wersalu został zbudowany przez Ludwika XIV jako domek myśliwski, a nie królewska rezydencja. Poza oficjalną siedzibą monarchy, jego rodziny i personelu, pałace często służyły do innych celów, takich jak przyjmowanie zagranicznych gości lub organizowanie wyszukanych ceremonii i bankietów. Mogły być również wykorzystywane do zakwaterowania urzędników państwowych, którzy podróżowali ze swoich rodzinnych dzielnic.

W Polsce jest wiele starych domów, które kiedyś były dworami. Najwięcej z nich znajduje się na wsiach. Wsie te zyskały na znaczeniu, gdy w średniowieczu stały się ośrodkami władzy lokalnej. Niektóre z nich są do dziś zamieszkane; inne stały się hotelami lub restauracjami obsługującymi turystów, którzy przyjeżdżają je zobaczyć. Wiele z nich zostało przekształconych w pokazowe gospodarstwa rolne, specjalizujące się w rzadkich rasach zwierząt gospodarskich lub koni hodowanych na zawody w skokach przez przeszkody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubrania, dzięki którym podkreślisz swój styl
Ubrania, dzięki którym podkreślisz swój styl
Modne stylizacje można komponować na różne okazje. Wybór określonych wariantów nierzadko uzależniony też jest od nastroju i indywidualnych preferencji względem […]
Ostatnie wpisy