Czym się kierować przy wyborze materiału opałowego do ogrzewania domu?

Czym się kierować przy wyborze materiału opałowego do ogrzewania domu?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszej strefie klimatycznej występują zazwyczaj mroźne zimy, w związku z czym zachodzi konieczność okresowego ogrzewania domów prywatnych. Wybierając konkretny materiał opałowy przeznaczony do tego celu, należy koniecznie wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Powinien on być przede wszystkim korzystny pod względem ekonomicznym i jednocześnie wystarczająco kaloryczny. Obecnie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza paliwa stałe wyróżniające się niską emisją szkodliwych substancji do atmosfery. 

Komfort eksploatacji to ważny parametr

Decydując się na zakup opału do ogrzewania obiektu mieszkalnego, w pierwszej kolejności zainteresujmy się jego podstawowymi właściwościami użytkowymi. Chodzi tutaj głównie o wartość kaloryczną (co najmniej 18 MJ/kg), poziom wilgotności (im mniej, tym lepiej) i zawartość popiołu (poniżej 10%). Oczywiście ogromne znaczenie ma również cena za tonę – optymalna wynosi między 600 a maksymalnie 1000 zł. Taka kwota pomnożona nawet dwu- lub trzykrotnie z pewnością nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Liczy się ponadto wysoka wygoda przechowywania i transportowania materiału ze sklepu do domu, a także nieznaczna ilość wydzielanych przez niego w trakcie spalania substancji toksycznych dla środowiska naturalnego (tlenku węgla, tlenku siarki, dioksyn, węglowodorów itp.) Biorąc pod uwagę powyższe wskazania, godny polecenia jest ekogroszek wytwarzany z węgla kamiennego, pellet produkowany z trocin oraz brykiet opałowy z drzew iglastych bądź liściastych. Obecnie to ostatnie paliwo cieszy się szczególnym powodzeniem wśród klientów, ponieważ pozwala zachować czystość w urządzeniu grzewczym i gwarantuje stabilną wydajność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Budowa domu krok po kroku
Budowa domu krok po kroku
Budowę domu należy zacząć od uzbrojenia terenu,czyli podłączenia do prądu i wody. Dopóki tak się nie stanie, agregat prądotwórczy będzie […]
Ostatnie wpisy