Czym ozdabia się drewniane meble?

0
Czym ozdabia się drewniane meble?

Drewno jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce, dzięki czemu można nadawać mu wszelkie kształty za pomocą odpowiednich narzędzi. Wykonuje się z niego m.in. meble, które bardzo często są w różnorodny sposób ozdabiane, np. poprzez rzeźbienie. Ta konkretna dziedzina sztuki zdobniczej znana jest od wieków pod nazwą snycerstwo i obecnie nadal cieszy się dużą popularnością. Pozostałe metody dekorowania mebli z drewna zostaną wymienione i pokrótce opisane w dalszej części artykułu. 

Metody ręczne gwarantują spektakularny efekt

Do dekorowania mebli służą przede wszystkim dłuta i pilniki – te snycerskie narzędzia pozwalają bowiem na tworzenie przestrzennych form i wypukłych oraz wklęsłych detali. Pamiętajmy jednak, aby najpierw ustabilizować dany element ściskami stolarskimi, gdyż zapewniają większą precyzję działania. Powszechne jest również ozdabianie drewna metodą patynowania, która polega na postarzaniu albo odświeżaniu jego wyglądu. Wykorzystuje się w tym celu różne produkty i akcesoria, takie jak szeroki pędzel, biały i bezbarwny wosk, papier ścierny, bejcę i farbę podkładową (w kolorze białym, zielonym, brązowym, a nawet fioletowym).

Kolejną znaną techniką jest decoupage, opierający się na przyklejeniu na drewnianą powierzchnię dekoracji szklanych, plastikowych, tkaninowych (z bawełny, dzianiny, jedwabiu itp.) albo papierowych. W tym przypadku konieczne jest najpierw dokładne wyczyszczenie i zeszlifowanie danego elementu, a następnie nałożenie odpowiedniego podkładu (najlepiej czystej białej farby, ewentualnie preparatu będącego połączeniem lakieru z klejem). Inne niezbędne narzędzia to gąbka do usuwania bąbli i zgrubień oraz papier ścierny do ostatecznego wygładzenia powierzchni (o gramaturze 400).

Zostaw komentarz