Czy warto budować drewniany dom?

Czy warto budować drewniany dom?
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Decydując się na budowę domu, musimy zadać sobie pytanie, z jakich materiałów ma być wykonany. Wybór częstokroć pada na modne ostatnio drewno. Co przemawia za taką decyzją? Jakie są jej zalety?

Jak to wygląda w praktyce?

Niektórzy twierdzą, że osoby, które mieszkają w drewnianych budynkach są zdrowsze i weselsze. Wpływ na to ma mieć właściwa wilgotność powietrza i uwalniane przez drewno olejki. Nie wiadomo, jak z tym jest w rzeczywistości, ale na pewno wiadomo, że ten rodzaj użytego materiału jest przyjaźniejszy dla środowiska niż produkowane sztucznie cegły i bloczki, więc zyskuje środowisko naturalne. Domy takie są bardziej ekologiczne od standardowych budynków jednorodzinnych, zachowując przy tym doskonałe właściwości termoizolacyjne, co pozwala oszczędzić na ogrzewaniu. Buduje się je też dużo szybciej od klasycznych domów murowanych. Dla wielu osób niebagatelne znaczenie będzie mieć fakt, że decydując się na domy drewniane ceny będą dużo bardziej korzystne niż w innych przypadkach.

Jak się za to zabrać?

Najpierw przede wszystkim trzeba zdecydować o rodzaju konstrukcji. Można wybierać spośród domów szkieletowych o lekkiej konstrukcji, do których wystarczy lekki fundament i często można postawić je bez pozwolenia na budowę. Inna propozycja, to trwałe i solidne domy z bali. Najczęściej sosnowe i jodłowe, są znacznie droższe niż domy szkieletowe, ale nadal o wiele tańsze od budynków murowanych. Możliwe jest też postawienie domów z prefabrykatów.

Zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się te budowane w technologii szkieletowej domy energooszczędne. Przykłady realizacji tego rodzaju można obejrzeć między innymi na stronie http://drewhouse.eu/eco. Stosunkowo niska cena, trwałość i lekkość konstrukcji, dzięki której dom taki buduje się bardzo szybko, to warta rozważenia opcja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zostać skoczkiem spadochronowym?
Jak zostać skoczkiem spadochronowym?
Skoki spadochronowe to zajęcie dla odważnych. Dostarczają one masę wrażeń i pozwalają przeżyć niezapomnianą przygodę. Jak zostać skoczkiem spadochronowym? Gdzie […]
Ostatnie wpisy