Zwykle pediatrzy wyznaczają konkretne miesiące, w których powinien rozpocząć się etap nauki siadania, raczkowania czy chodzenia. Czas, jaki dziecku zajmie dany etap i szybkość postępów jest sprawą stricte indywidualną. Jeżeli jednak chód, zbyt wolne tempo czy cokolwiek innego niepokoi rodziców, powinno zostać skonsultowane z pediatrą. Czasem z pozoru błahe sprawy są początkiem problemów zdrowotnych.
Etap raczkowania jest bardzo ważny w rozwoju niemowlaka. Poruszające się w ten sposób dziecko wzmacnia mięśnie i nabiera sił, aby przygotować się do kolejnej fazy – chodzenia. Raczkowanie wpływa pozytywnie na rozwój półkul mózgowych. Spotyka się jednak opinie, że powinno trwać jak najdłużej. W trakcie spacerów można używać pierwszych bucików, ale przy kilkumiesięcznych bobasach mają one funkcję chroniącą np. przed zimnem. Zbyt wczesna pionizacja może doprowadzić do powstania wad chodzenia i konieczności ich korygowania, np. za pomocą odpowiedniego obuwia.
Nawet przy najlepszej opiece ze strony rodziców mogą rozwijać się wady wymagające konsultacji ortopedycznej. Jest to związane z bardzo szybkim tempem rozwoju kości u małych dzieci w porównaniu do masy mięśniowej. Sprawa jest dodatkowo utrudniona, gdy dziecko ma nadwagę. Na pomoc mogą przyjść odpowiednie ćwiczenia, dbanie o prawidłową masę ciała, masaże stópek oraz buty ortopedyczne z obcasem Thomasa. Jest to element pozwalający na odpowiednie ułożenie stopy podczas stawiania kroków.