Czym może skutkować pominięcie etapu raczkowania?

Czym może skutkować pominięcie etapu raczkowania?
arsenalwiedzy
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zwykle pediatrzy wyznaczają konkretne miesiące, w których powinien rozpocząć się etap nauki siadania, raczkowania czy chodzenia. Czas, jaki dziecku zajmie dany etap i szybkość postępów jest sprawą stricte indywidualną. Jeżeli jednak chód, zbyt wolne tempo czy cokolwiek innego niepokoi rodziców, powinno zostać skonsultowane z pediatrą. Czasem z pozoru błahe sprawy są początkiem problemów zdrowotnych.

Dziecko musi być przygotowane do nauki chodzenia

Etap raczkowania jest bardzo ważny w rozwoju niemowlaka. Poruszające się w ten sposób dziecko wzmacnia mięśnie i nabiera sił, aby przygotować się do kolejnej fazy – chodzenia. Raczkowanie wpływa pozytywnie na rozwój półkul mózgowych. Spotyka się jednak opinie, że powinno trwać jak najdłużej. W trakcie spacerów można używać pierwszych bucików, ale przy kilkumiesięcznych bobasach mają one funkcję chroniącą np. przed zimnem. Zbyt wczesna pionizacja może doprowadzić do powstania wad chodzenia i konieczności ich korygowania, np. za pomocą odpowiedniego obuwia.

Co jeśli wady mimo to powstaną

Nawet przy najlepszej opiece ze strony rodziców mogą rozwijać się wady wymagające konsultacji ortopedycznej. Jest to związane z bardzo szybkim tempem rozwoju kości u małych dzieci w porównaniu do masy mięśniowej. Sprawa jest dodatkowo utrudniona, gdy dziecko ma nadwagę. Na pomoc mogą przyjść odpowiednie ćwiczenia, dbanie o prawidłową masę ciała, masaże stópek oraz buty ortopedyczne z obcasem Thomasa. Jest to element pozwalający na odpowiednie ułożenie stopy podczas stawiania kroków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koszulka z nadrukiem – wyróżnij się z tłumu!
Koszulka z nadrukiem – wyróżnij się z tłumu!
Nikt nie chce być szary i nijaki, dlatego naturalną potrzebą jest chęć wyróżnienia się z tłumu. Istnieje na to wiele […]
Ostatnie wpisy