Czy warto zamontować klimatyzację?

0
Czy warto zamontować klimatyzację?

Klimatyzacja to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko do biur, samochodów, ale też mieszkań prywatnych. Niestety na jej temat narosło wiele mitów, które zniechęcają do zamontowania klimatyzacji w domu. Ale tak naprawdę mądre korzystanie z klimatyzacji może zapewnić ulgę w alergii, zdrowe zatoki oraz przyjemną temperaturę.

Kiedy warto zamontować klimatyzację?

Wbrew pozorom alergicy nie powinni unikać klimatyzacji. Jest jedno ale: musi ona być regularnie, nawet co miesiąc czyszczona. Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, potem je przetwarza np. chłodzi lub ogrzewa, oraz oczyszcza przez filtry i wypuszcza z powrotem. Jeśli filtry są czyste to i powietrze będzie czyste tj. bez pyłków, bez kurzu, które są powodem objawów alergii.

Głównie klimatyzacji używa się do regulowania temperatury, dlatego polecana jest ona w miejscach, gdzie nie można zamontować innego systemu ogrzewania jako grzałkę lub w miejscach, w których jest zawsze zbyt wysoka temperatura i potrzebne jest chłodzenie. W zależności od rodzaju i funkcji klimatyzacji np. czy ma też grzać może ona kosztować od kilku tysięcy złotych.

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Generalna zasada jest taka, że temperatura w pomieszczeniu schładzanym może być niższa o 5-7 stopni niż temperatura na zewnątrz. Oznacza to, że w upałach 30 stopniowych klimatyzację można ustawić na 23-25 stopni. Jeśli temperatura będzie niższa ciało zareaguje szokiem termicznym i dojdzie do np. przeziębienia czy bólu zatok. Ponadto klimatyzacja musi być
regularnie czyszczona, aby nie wywiewała do pomieszczenia kurzu czy co gorsza grzybów.

Artykuł napisany we współpracy z Fresh Klima – klimatyzacja Warszawa.

Zostaw komentarz