Zawory używane przy podłączeniach wody

Zawory używane przy podłączeniach wody
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdej instalacji wodnej (czy to użytkowej, czy centralnego ogrzewania) są stosowane specjalne elementy armatury sieciowej, do których zaliczamy m.in. zawory. Spełniają one niezwykle istotną funkcję, ponieważ zapewniają właściwe ciśnienie wody i decydują o tym, w którą stronę i czy w ogóle popłynie. Wśród nich wyróżniamy liczne wersje kulowe i grzybkowe. Jeśli zaś chodzi o konkretne modele, to ogromne znaczenie ma zwłaszcza zawór pływakowy i pierwszeństwa. 

Elementy, bez których instalacja nie mogłaby funkcjonować

W przypadku instalacji wodnych zdecydowanie najważniejsze są zawory kulowe, odpowiedzialne za sterowanie przepływem wody, a właściwie za otwarcie i zamknięcie przepływu (dlatego są określane mianem odcinających). Od ich szczelności i niezawodności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo danego obiektu, więc są zazwyczaj wykonane z solidnych materiałów i posiadają wieloletnią gwarancję sprawnego działania. W tej kategorii mieszczą się również zawory pływakowe, służące do regulowania cieczy w różnych zbiornikach – zarówno otwartych, jak i zamkniętych.

Poza tym mogą być z powodzeniem używane w instalacjach domowych oraz przemysłowych, a także do napełniania tzw. zbiorników wody zasilającej. Najczęściej występują w postaci kuli wykonanej z tworzywa, odznaczającej się dużą odpornością na korozję. Nie można też nie wspomnieć o zaworze pierwszeństwa vv300, będącym specjalnym połączeniem regulatora z ogranicznikiem ciśnienia.

Stosowany jest on przede wszystkim do utrzymania na właściwym poziomie wody przeznaczonej do gaszenia pożarów (instalacje przeciwpożarowe). Z jego pomocą jest też skutecznie ustawiane ciśnienie minimalne w przypadku niewystarczającej ilości wody pitnej. Oznacza to, że w trakcie normalnej pracy taki zawór umożliwia swobodny przepływ do instalacji, natomiast po przekroczeniu określonej wartości ciśnienia samoczynnie się zamyka, odcinając tym samym dopływ. 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile kosztują e-papierosy?
Ile kosztują e-papierosy?
Coraz więcej ludzi sięga po elektryczny zamiennik tradycyjnego papierosa. Tradycyjne palenie tytoniu zastąpione jest zapachowymi aromatami, które są mniej inwazyjne […]
Ostatnie wpisy