W jakim celu stosujemy przekaźniki? Czy są one konieczne?

W jakim celu stosujemy przekaźniki? Czy są one konieczne?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przekaźnik jest urządzeniem elektrycznym, którego zadaniem jest wywołanie z góry ustalonej nagłej zmiany w obwodach wyjściowych. Po wykryciu zmiany określonej wejściowej wielkości fizycznej przekaźnik uaktywnia się i w ten sposób wywołuje efekty w obwodach o różnym poziomie sygnału.

Przekaźniki dzieli się na dwie kategorie

Mamy przekaźniki elektromagnetyczne i przekaźniki półprzewodnikowe:

  • Przekaźniki elektromagnetyczne wykorzystują elektromagnesy do aktywowania znajdujących się w ich wnętrzu przełączników stykowych; urządzenia te są powszechnie stosowane w systemach przemysłowych ze względu na dużą szybkość działania i trwałość.
  • Przekaźnik półprzewodnikowy wykorzystuje tranzystory lub tyrystory jako elementy przełączające; może być stosowany zamiast przekaźników elektromagnetycznych, jeśli naszym głównym celem jest uzyskanie większej prędkości działania.

Dlaczego stosujemy przekaźniki?

Przekaźnik wykorzystywany jak świat długi i szeroki w wielu różnych zastosowaniach, takich jak przełączanie obwodów energetycznych, sterowanie urządzeniami za pomocą styczników elektrycznych, pomiar i kontrola procesów obejmujących przepływy i ciśnienia itp.

Przekaźniki mają wiele zalet w stosunku do innych rodzajów przełączników, ponieważ mogą być sterowane zdalnie. Są one również niezawodne w porównaniu z mechanicznymi przełącznikami, ponieważ w ich działaniu nie ma ruchomych części, które na skutek długiej eksploatacji mogą ulec uszkodzeniu, a naprawa mikro elementów nie należy do najprostszych.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto jeść pestki słonecznika?
Dlaczego warto jeść pestki słonecznika?
Zdrowa dieta stała się nie tylko modna, ale z czasem zmieniła się w zdrowy styl życia. Dzisiaj szczególnie dbamy, by […]
Ostatnie wpisy