Przekaźnik jest urządzeniem elektrycznym, którego zadaniem jest wywołanie z góry ustalonej nagłej zmiany w obwodach wyjściowych. Po wykryciu zmiany określonej wejściowej wielkości fizycznej przekaźnik uaktywnia się i w ten sposób wywołuje efekty w obwodach o różnym poziomie sygnału.
Przekaźniki dzieli się na dwie kategorie
Mamy przekaźniki elektromagnetyczne i przekaźniki półprzewodnikowe:
- Przekaźniki elektromagnetyczne wykorzystują elektromagnesy do aktywowania znajdujących się w ich wnętrzu przełączników stykowych; urządzenia te są powszechnie stosowane w systemach przemysłowych ze względu na dużą szybkość działania i trwałość.
- Przekaźnik półprzewodnikowy wykorzystuje tranzystory lub tyrystory jako elementy przełączające; może być stosowany zamiast przekaźników elektromagnetycznych, jeśli naszym głównym celem jest uzyskanie większej prędkości działania.
Dlaczego stosujemy przekaźniki?
Przekaźnik wykorzystywany jak świat długi i szeroki w wielu różnych zastosowaniach, takich jak przełączanie obwodów energetycznych, sterowanie urządzeniami za pomocą styczników elektrycznych, pomiar i kontrola procesów obejmujących przepływy i ciśnienia itp.
Przekaźniki mają wiele zalet w stosunku do innych rodzajów przełączników, ponieważ mogą być sterowane zdalnie. Są one również niezawodne w porównaniu z mechanicznymi przełącznikami, ponieważ w ich działaniu nie ma ruchomych części, które na skutek długiej eksploatacji mogą ulec uszkodzeniu, a naprawa mikro elementów nie należy do najprostszych.