Jak szybko i sprawnie wymienić koło w samochodzie?

Jak szybko i sprawnie wymienić koło w samochodzie?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, często podróżujący kierowca spotyka na swojej drodze większe lub mniejsze problemy związane, z awarią pojazdu. Dlatego też warto posiadać, choć minimalną wiedzę, jak z tymi mniejszymi sobie poradzić. Nie zawsze możemy czy chcemy skorzystać z pomocy drogowej.

Jak rozpoznać, że przebiliśmy oponę?

W takiej sytuacji pojawiają się charakterystyczne objawy, dzięki którym możemy rozpoznać „złapanie gumy”. Bardzo często samochód skręca w jedną stronę bądź słyszymy specyficzny dźwięk. W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój i zjechać na najbliższe pobocze. Na przebitej oponie możemy przejechać kilkadziesiąt metrów.

Jak poradzić sobie samemu z przebitą oponą?

Przede wszystkim należy odciążyć samochód. Pasażerowie powinni wysiąść, bagaże powinny zostać wyjęte. Miejsce wymiany opony na nową warto zabezpieczyć trójkątem ostrzegawczym. Nie zaszkodzi też włączenie świateł awaryjnych. Należy zaciągnąć hamulec ręczny. Gdy wiemy, że jesteśmy bezpieczni, to pozostaje nam zmierzyć się z wymianą opony.

Oby tylko wszelkie potrzebne narzędzia były pod ręką

Przede wszystkim, najważniejsze jest mieć przy sobie odpowiednie narzędzia, takiej jak lewarki samochodowe czy klucze do odkręcania śrub od felg – wtedy będzie nam znacznie łatwiej przejść przez wymianę opony. Wspomnianym lewarkiem należy podnieść delikatnie auto, tak aby znacznie ułatwić dostęp do wymienianego koła. Bardzo ważne jest to, by samochód był stabilnie ustawiony. W kolejnym kroku odkręcamy śruby i ściągamy całość. Następnie w to samo miejsce zakładamy koło zapasowe. Ważne jest, aby sprawdzić, że wszystkie śruby są w odpowiednim miejscu, a my nie popełniliśmy błędu i na powrót nie założyliśmy starej opony. Wbrew pozorom wymiana opony nie jest skomplikowanym zajęciem. Często można znaleźć filmy w Internecie czy poradniki, które przeprowadzą nas krok po kroku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Psychiatra – co warto o nim wiedzieć?
Psychiatra – co warto o nim wiedzieć?
Psychiatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się zdrowiem psychicznym, w tym zachowaniem, emocjami, relacjami, poznaniem i myślami. Jest to dziedzina […]
Ostatnie wpisy