Kaszel, ucisk w klatce piersiowej, nieżyt nosa, duszności i inne problemy z oddychaniem utrudniają codzienne funkcjonowanie wielu osób. Rozwój przemysłu farmaceutycznego, przeprowadzanie badań, a także ciągłe udoskonalanie różnorodnych terapii daje coraz więcej możliwości pomocy chorym. Jednym z istotnych elementów walki z wieloma schorzeniami układu oddechowego jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu.
Na rynku istnieją różne urządzenia, mogące w znacznym stopniu ułatwić pacjentom codzienne funkcjonowanie. Dla osób cierpiących na bezdech senny dobrym rozwiązaniem są maski CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Nadciśnienie wytwarzane przez specjalną pompę transportuje do maski powietrze, które udrożnia drogi oddechowe pacjenta i pozwala mu na spokojny wypoczynek w nocy.
Chorym na mukowiscydozę oraz inne schorzenia, wymagające odsysania zalegających w drogach oddechowych wydzielin, polecić należałoby ssaki elektryczne. Dzięki wytworzonym przez sprzęt podciśnieniu, plwociny zostają usunięte z organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju niebezpiecznych bakterii i poprawia się komfort życia pacjenta.
Wiele chorób zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych można leczyć przy użyciu inhalatorów. Niezależnie od rodzaju urządzenia (istnieją między innymi inhalatory kieszonkowe, ultradźwiękowe, pneumatyczne), terapia polega na wdychaniu przez pacjenta leku pod postacią aerozolu. Dzięki temu substancja lecznicza w szybki sposób przedostaje się do chorych narządów.
Wzrastający poziom zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, przewlekłe stany zapalne, kontakt z alergenami to tylko niektóre z przyczyn chorób układu oddechowego. Nie wolno lekceważyć objawów, które w każdej chwili mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenie. Zdrowy styl życia i wizyty u lekarza powinny stanowić najważniejsze elementy profilaktyki.