Sprzęt, który zapewni bezpieczne żeglowanie

0
Sprzęt, który zapewni bezpieczne żeglowanie

Żeglarstwo to sport, który z pewnością nie jest uznawany za najbardziej bezpieczny na świecie. Jeśli jednak w odpowiedni sposób zadbamy o bezpieczeństwo własne i całej załogi, może się okazać wspaniałą rozrywką i sposobem na spędzanie niezapomnianych wakacji. Najważniejsze jest wyposażenie jachtu lub innej jednostki we właściwy sprzęt, taki jak choćby środku ratunkowe czy narzędzia nawigacyjne. Wszelkie niezbędne elementy tego typu znajdziemy na https://www.szopeneria.pl/.  

Kieruj się zdrowym rozsądkiem

Bezpieczne żeglowanie gwarantuje przede wszystkim odpowiednie wyposażenie ratunkowe, które należy zawsze sprawdzić przed wypłynięciem z mariny. W tej kategorii wyróżniamy m.in. kamizelki ratunkowe, pneumatyczne tratwy i łodzie, koła z tzw. pławkami świetlnymi, rakiety spadochronowe, a także pławki dymne. Poza tym warto rzucić okiem na apteczkę (liczy się data ważności leków i innych materiałów) oraz zweryfikować stan środków pirotechnicznych, nabojów z gazem CO2 i zęzowych pomp (zarówno elektrycznych, jak i ręcznych).

Kolejnym istotnym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo w trakcie rejsu jest silnik wysokoprężny, który musi posiadać właściwą moc. Jego działanie zależy również od sprawności manetek, obrotów i biegów. Duże znaczenie ma ponadto całe wyposażenie narzędziowe (zestaw do łatania żagli, śruby, taśmy klejące, kombinerki, piłka do metali itp.) oraz nawigacyjne. W tym drugim  przypadku osprzęt żeglarski obejmuje:

– kompas magnetyczny albo namiarowy

– wiatromierz i przechyłomierz

– odbiornik GPS

– barometr

– lornetkę (ewentualnie lunetę)

– sekstant (kątomierz lusterkowy do pomiaru wysokości ciał niebieskich)

– precyzyjne i aktualne mapy morskie

– tablicę pływów

– radar i reflektor radarowy

Zostaw komentarz