Sen jest dla człowieka niezwykle ważną czynnością, gdyż pozwala się zregenerować oraz przygotować organizm do dnia pełnego obowiązków w pracy. Nie dziwi więc fakt, że każdy domownik wyposaża sypialnię w meble o najwyższych standardach. Jest to pomieszczenie, które nie obejdzie się bez wygodnego i komfortowego łóżka. Zatem, jakie modele dostępne są na rynku i czym się one charakteryzują?
Istnieją trzy kategorie łóżek sypialnianych – kontynentalne, rozkładane kanapy oraz ramowe. Te ostatnie dzielą się dalej na drewniane i tapicerowane. Pierwszy wymieniony typ składa się z wysokiej skrzyni, w której zamieszczone są dodatkowe sprężyny lub miejsce do składowania pościeli. Zazwyczaj zawierają w komplecie wbudowany w konstrukcję materac oraz wezgłowie. W niektórych przypadkach ten pierwsze element jest wykonany z cienkiej pianki, która dopasowuje się do kształtu użytkownika oraz obranej pozycji snu.
Rozkładane łóżka i kanapy to opcja korzystna dla tych domowników, którzy dysponują niedużą powierzchnią. Meble w stylu 2 w 1 są dla takich wnętrz niezwykle funkcjonalne, oprócz standardowego zastosowania, po złożeniu stają się one dodatkowym elementem wystroju pomieszczenia, w którym się znajdują. Niestety komfort, jaki zapewniają, nie jest równie dobry, co w przypadku modeli kontynentalnych. Szczególnie nasz kręgosłup może odczuć bolesną różnicę.
Z kolei łóżka ramowe są przystosowane do materaca. W skład ich konstrukcji wchodzi stabilna i wytrzymała rama drewniana lub stalowa. Ważną częścią jest sprofilowany stelaż, którego jego zadaniem jest amortyzowanie wywieranego przez nas nacisku. Koszt związany z modelem drewnianym jest rozwiązaniem budżetowym, lecz niesie za sobą kilka niedogodności. Schodząc z drewnianej obudowy, można uderzyć w twardą ramę lub się o nią otrzeć. W tym przypadku warto zainwestować w tapicerowane łóżko, które obite jest tkaniną lub skórą ekologiczną ,a jego ramy są doskonale skrywane przez miękką warstwę pianki. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania koloru, obicia oraz całej faktury zgodnie z własnymi oczekiwaniami.
Tego typu meble możemy jeszcze wyróżnić ze względu na obecność wezgłowia. Znane również jako zagłowie lub zagłówek , jest to element znajdującym się w tylnej części łoża wystający ponad ramę. Jego zdaniem jest zagwarantowanie oparcia dla pleców i głowy, co zdecydowanie poprawia komfort podczas czytania książek lub oglądania telewizji w sypialni. Wezgłowia dostępne na rynku występują w różnorodnych stylach; nowoczesnym lub retro, co staje się niemałym walorem dekoracyjnym dla całego pomieszczenia.
Modele bez oparcia są nieco tańsze, lecz nie oznacza to gorszego wykonania. Dodatkowo przy wyborze takiego łóżka przestrzeń za meblem jest bardziej dostępna do zagospodarowania według indywidualnych koncepcji.
Rozwiązanie nad wyraz sprawdzone, wykonywane na zamówienie zgodnie ze wskazówkami klienta. Trwałość łóżka jest zależna od wybranego materiału, którym obszyta jest rama. Skóra naturalna jest niezwykle wytrzymała, lecz jednocześnie ograniczona ze względu na jednostajną fakturę i kolor. Odpowiednik ekologiczny natomiast pozwala na dowolny dobór wzoru oraz barwy. Z kolei materiałowe obicie, szczególnie zamszowe wykazuje tendencje do przecierania się, co nie rokuje pozytywnie w perspektywie kilkuletniej używalności.
Standardowe rozmiary modeli plasują się następująco, w przypadku łóżek jednoosobowych najczęściej spotykane to te o gabarytach: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 100 x 200 cm oraz 120 x 200 cm. Jeżeli chodzi o meble dwuosobowe to dostępne są rozmiary 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm. W kontekście typu małżeńskiego największym zainteresowaniem cieszą się te o parametrach 160 x 200 cm. Modele jednoosobowe najczęściej kupowane są w wymiarze 90 x 200 cm. Osoby mierzące powyżej 180 cm powinny jednak zdecydować się na zamówienie specjalne przez internet – łóżko z materacem 160 x 200 cm. Takie produkty są dostępne np. na https://bigmeble.eu/lozka-z-materacem/160×200.
Pierwszym niezwykle ważnym czynnikiem jest oczywiście zachowanie finalnego stylu w pomieszczeniu przeznaczonym na sen. Wnętrze kolonialne wymaga łoża w ciemnej tonacji, natomiast styl retro zostanie utrzymany pod warunkiem, że ustylizowany na staro mebel będzie posiadał zdobioną ramę. Niskie łóżka bez wezgłowia są idealne dla stylu japońskiego, skandynawskiego oraz minimalistycznego.
Kolejny istotny element to materac. Na rynku dostępne są: bonellowe znane jako sprężynowe, lateksowe, kieszeniowe, lateksowe, z pianki wysoko elastycznej, termo elastycznej oraz futon. Do lamusa odchodzą materace sprężynowe, a wzrasta zapotrzebowanie na te wykonane z pianki termo elastycznej lub futonu.
Rozważając zakup łóżka, należy również zwrócić uwagę na stelaż, gdyż jest elementem warunkującym komfortowy odpoczynek w trakcie snu. Najtańsze rozwiązanie wiąże się z ramą wypełnioną w całości płytą meblową. Niestety taki wybór nie zapewni wygody i wypoczynku. Najlepszy dostępny stelaż to ten wykonany z elastycznych, drewnianych listewek połączonych ze sobą. Zachowane odstępy pomiędzy nimi powinny być jak najmniejsze.
O dobrze dobranym łóżku decyduje także materiał, z którego zostało wykonane. Od tego czynnika zależy trwałość i wytrzymałość. Najczęściej rekomenduje się meble wykonane w całości z drewna. Uznaniem cieszą się modele dębowe- niezwykle wytrzymałe, bukowe oraz sosnowe- dedykowane dla alergików. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one właściwości elektrostatyczne, dzięki czemu hamują przemieszczanie się kurzu w pomieszczeniu. Alternatywą są te wykonane z płyty MDF. Jest to także modne rozwiązanie, ponieważ ten materiał jest nie tylko solidny i lekki, ale również porządnie wykonany. Zdecydowana większość użytkowników wybiera wcześniej wspomniane meble tapicerowane. Dzieje się tak, ponieważ można je dowolnie personalizować. Popularne są modele owalne oraz asymetryczne, o gładkim oraz pikowanym wykończeniu. Sypialnia z łóżkiem tapicerowanym 140×200 zachowa styl i przestronność.
Analizując wszystkie zamieszczone powyżej informacje, bez trudu można zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, które sprawi, że wybrany model będzie wygodny i zdrowy dla kręgosłupa, zachowując jednocześnie walory estetyczne.