Jak zaaranżować kawalerkę?

Jak zaaranżować kawalerkę?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kawalerka stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań dla osoby zajmującej się aranżacją wnętrz. Wynika to przede wszystkim z jej niewielkich rozmiarów. Skutecznie ogranicza to nasze pole manewru, jeżeli chodzi o sposób dekorowania. Zostajemy zmuszeni do dokładnego przemyślenia każdej decyzji, aby uzyskać ładny rezultat. Z pewnością nie obejdzie się bez znajomości kilku aranżacyjnych trików, które pomogą nam ładnie urządzić nawet tę najmniejszą odmianę lokalu mieszkaniowego. Czasy, kiedy kawalerka była rozwiązaniem jedynie dla osób z małymi budżetami oraz niskimi oczekiwaniami przeszły do historii. Obecnie projektanci wnętrz prześcigają się w tworzeniu przyjaznych aranżacji dla mieszkań o małym metrażu.

Co wziąć pod uwagę, zanim przystąpimy do dekorowania naszej kawalerki?

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed dekoratorem, jest podzielenie kawalerki na poszczególne strefy funkcjonalne i zapewnienie każdej z nich wystarczająco dużo miejsca. Dodatkowo niezbędne jest oddzielenie ich od siebie w sposób subtelny bez zaburzania układu wewnętrznego mieszkania. Kategorycznie należy unikać wszelkiego rodzaju ścian oddzielających. Co więcej, musimy zadbać o równy dostęp do światła słonecznego. Tylko biorąc to wszystko pod uwagę uda nam się urządzić kawalerkę bez optycznego zmniejszania jej i tak już niewielkich rozmiarów.

W tym celu możemy skorzystać z ażurowych konstrukcji z drewna bądź przeszklony ścian. Nie tylko skutecznie oddzielą od siebie strefy, ale pełnią również rolę dekoracyjną. Wszystko zależy od preferowanego od nas stylu aranżacji. Meble także mogą posłużyć do rozgraniczenia poszczególnych stref. Nie należy jednak przesadzić z ich ilością, aby uniknąć efektu zagracenia. Musimy szczególnie pamiętać o pozostawieniu wolnego miejsca na środku pomieszczenia.

Należy za wszelką cenę unikać chaosu

Zabierając się za dekorowanie kawalerki, mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń. Dlatego też musimy dołożyć wszelkich starań, aby jej nie zagracić. Jest to trudnym zadaniem, gdyż bardzo łatwo podobierać elementy wyposażenia, które nam się podobają, ale niekoniecznie nadają się do małego mieszkania. Zakupując mniejsza ilość szafek, musimy postarać się o wybranie modele jak najbardziej pojemnych.

Dobrym pomysłem jest postawienie na meble wielofunkcyjne, które mogą posiadać różne schowki. Kluczowe jest jak najefektywniejsze zagospodarowanie każdej wolnej przestrzeni. Szczególnie przydatne są szafki sięgające do sufitu, gdyż pomieszczą o wiele więcej rzeczy. Ewentualnie możemy postawić na różnego rodzaju półki, które zawiesimy na ścianach.

Triki umożliwiające optyczne powiększenie mieszkania

Kawalerka wcale nie musi sprawiać wrażenia miejsca małego i ciasnego. Wszystko zależy od tego, jak ją udekorujemy. Oczywiście poprawne rozstawienie mebli to dopiero połowa sukcesu. Równie ważna jest optymalnie dobrana kolorystyka. Podczas aranżacji wnętrza takiego mieszkania musimy ograniczyć się do jednego stylu. Najlepiej trzymać się kolorów jasnych i chłodnych, gdyż to one umożliwiają stworzenie wrażenia powiększonej przestrzeni.

Istotnym dopełnieniem jest naturalne oświetlenie, które polepszy efekt wizualny. Nie możemy pozwolić, aby w naszym mieszkaniu znajdowały się strefy, do których takie światło nie dociera. Najlepsze rezultaty uzyskamy, decydując się na takie barwy jak biel, jasne pastele, beż lub delikatne odcienie szarości. Zapewnia one nam uniwersalne tło, do którego o wiele łatwiej dobierzemy właściwe akcenty kolorystyczne.

Jak dobrać meble do kawalerki?

Również w tym przypadku główną przeszkodą będzie brak wystarczającego miejsca. Wybierając meble, musimy uważne zwracać uwagę na ich rozmiary oraz to czy pasują do naszego mieszkania. Nie możemy pozwolić sobie na ogromne modele, gdyż łatwo w ten sposób stworzyć wrażenie, że pomieszczenie jest mniejsze niż w rzeczywistości. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość miejsc do siedzenia, to tradycyjne rozwiązania najczęściej nie będą praktyczne.

Mniejsze mieszkania dobrze komponują się z fotelem pufą z oparciem. Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie klasycznego fotela z dozą nowoczesności. Oryginalne wzory i niecodzienna forma sprawią, że nasza kawalerka będzie wyglądała o wiele ciekawiej. Często są również wyposażone w specjalne schowki, które pozwolą nam pochować nadmiar przedmiotów.

Istotnym elementem jest również właściwie dobrana sofa. Duże wpływ na nasz komfort podczas siedzenia ma jej szerokość. Aby pomieścić taki mebel bez znacznego zmniejszania wolnej przestrzeni, warto postawić na model narożnikowy. Takie podejście pozwoli nam zagospodarować te miejsca, które zazwyczaj pozostają zaniedbane. Ciekawym rozwiązaniem jest zakupienie sofy modułowej. Wtedy możemy z o wiele większą swobodą dopasować taki mebel do warunków panujących w naszym domu. Warto rozważyć uzupełnienie takiego zestawu pufą siedzisko. Jest ona nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale może posłużyć jako akcent dekoracyjny. Jej niewielki rozmiary sprawiają, że często jest używana podczas dekorowania kawalerek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie modele wózków dziecięcych są najwygodniejsze?
Jakie modele wózków dziecięcych są najwygodniejsze?
Zakup wózka dla dziecka jest jednym z najważniejszych punktów na wyprawkowej liście przyszłych rodziców. Nic dziwnego – dziecięcy środek transportu […]
Ostatnie wpisy