Respirator – co to jest i jak działa?

Respirator – co to jest i jak działa?
arsenalwiedzy
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W medycynie używa się wielu środków leczniczych, również takich wykorzystujących zaawansowane technologie. Jakie maszyny potrafią uratować życie człowieka? Do czego potrzebny jest respirator?

Respirator – podstawy działania

Respirator to najprościej mówiąc sztuczne płuco, czyli urządzenie medyczne wspomagające oddychanie. W praktyce ułatwia lub umożliwia choremu respirację, czyli wymuszoną wymianę gazową – stąd nazwa. Jego zastosowanie zależy od konkretnego rodzaju sprzętu. Zazwyczaj korzysta się z niego w sytuacjach ustania lub osłabienia czynności oddechowych m.in. u osób pozostających na oddziałach intensywnej terapii lub w trakcie trwających operacji w celach wprowadzenia środków znieczulających do organizmu człowieka. W celu zakupu sprzętu warto zajrzeć na tę stronę internetową https://www.oddychasz.pl/Respiratory-c16.

Działanie respiratora opiera się na zmianach ciśnienia. Napędzana zasilaniem elektrycznym bądź pneumatycznym maszyna monitoruje też podstawowe czynniki, np. objętość czy szybkość przepływu powietrza. Wdech inicjowany jest najczęściej poprzez generator czasowy, który według zaprogramowanych zmiennych uruchamia mechanizm wtłaczający tlen bezpośrednio do płuc. Wydech zaś odbywa się samoistnie po dostarczeniu odpowiedniej ilości powietrza, osiągnięciu określonego ciśnienia lub po upływie wyznaczonego czasu. Następnie cały proces rozpoczyna się od nowa. Krótko mówiąc, respirator to profesjonalne urządzenie służąca do podtrzymania oddechu osoby chorej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie kleju należy używać do klejenia opakowań?
Jakie kleju należy używać do klejenia opakowań?
Jednym z najważniejszych elementów procesu produkcji opakowań kartonowych jest ich klejenie. Od rodzaju zastosowanego preparatu zależy bowiem w ogromnej mierze […]
Ostatnie wpisy