Psychiatra czy psycholog – jaka jest różnica?

Psychiatra czy psycholog – jaka jest różnica?
arsenalwiedzy
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy pojawiają się różnego rodzaju problemy na podłożu psychicznym lub emocjonalnym, zaczyna się również poszukiwanie pomocy. Na początku często nie wiadomo, do kogo dokładnie się zgłosić. Do lekarza rodzinnego? Bezpośrednio do psychologa, a może nawet do psychiatry? Warto od razu sięgnąć po pomoc specjalistyczną, jednak należy pamiętać, że każda z tych profesji ma zupełnie różne uprawnienia.

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Psycholog przede wszystkim nie jest lekarzem i to trzeba zaznaczyć już na samym początku. Nie przepisuje on żadnych leków, a więc nie może prowadzić farmakoterapii. W uzasadnionych przypadkach może skierować swojego pacjenta do psychiatry. Na ogół jednak zajmuje się rozmową z pacjentem, w której stara się rozpoznać jego sytuację i naprowadzić go na różne rozwiązania jego problemów. Może również postawić odpowiednią diagnozę psychologiczną na podstawie przeprowadzonego wcześniej szczegółowego wywiadu.

Wizyta u psychiatry

Psychiatra zawsze jest absolwentem studiów medycznych. Ma więc uprawnienia do prowadzenia farmakoterapii, która jest niezbędna w niektórych przypadkach. Kiedy warto się do niego udać? Więcej informacji znajduję się na stronie internetowej  https://in-altum.com/oferta/psychiatra/, na której można znaleźć całą listę przypadków, w których pomoc psychiatry może okazać się nieoceniona. Pierwsza wizyta jednak zawsze rozpoczyna się od rozmowy, a spotkanie z psychiatrą nie musi oznaczać konieczności farmakoterapii. Specjalista może zalecić również psychoterapię, a także postawić fachową diagnozę lekarską.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy syfon do wody sodowej przydaje się w kuchni?
Czy syfon do wody sodowej przydaje się w kuchni?
Tak, syfon do sody jest niezwykle przydatny w kuchni. Możesz go wykorzystać do gazowania dowolnego napoju lub płynu. Możesz karbonizować […]
Ostatnie wpisy