Gdy pojawiają się różnego rodzaju problemy na podłożu psychicznym lub emocjonalnym, zaczyna się również poszukiwanie pomocy. Na początku często nie wiadomo, do kogo dokładnie się zgłosić. Do lekarza rodzinnego? Bezpośrednio do psychologa, a może nawet do psychiatry? Warto od razu sięgnąć po pomoc specjalistyczną, jednak należy pamiętać, że każda z tych profesji ma zupełnie różne uprawnienia.
Psycholog przede wszystkim nie jest lekarzem i to trzeba zaznaczyć już na samym początku. Nie przepisuje on żadnych leków, a więc nie może prowadzić farmakoterapii. W uzasadnionych przypadkach może skierować swojego pacjenta do psychiatry. Na ogół jednak zajmuje się rozmową z pacjentem, w której stara się rozpoznać jego sytuację i naprowadzić go na różne rozwiązania jego problemów. Może również postawić odpowiednią diagnozę psychologiczną na podstawie przeprowadzonego wcześniej szczegółowego wywiadu.
Psychiatra zawsze jest absolwentem studiów medycznych. Ma więc uprawnienia do prowadzenia farmakoterapii, która jest niezbędna w niektórych przypadkach. Kiedy warto się do niego udać? Więcej informacji znajduję się na stronie internetowej https://in-altum.com/oferta/psychiatra/, na której można znaleźć całą listę przypadków, w których pomoc psychiatry może okazać się nieoceniona. Pierwsza wizyta jednak zawsze rozpoczyna się od rozmowy, a spotkanie z psychiatrą nie musi oznaczać konieczności farmakoterapii. Specjalista może zalecić również psychoterapię, a także postawić fachową diagnozę lekarską.