Przydomowa eko oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla domów, dla których prowadzenie zbiorczej kanalizacji sanitarnej byłoby nieopłacalne. Własna oczyszczalnia ścieków brzmi jednak jak wielkie wyzwanie i wiele osób obawia się, czy sprosta obsłudze, czy nie będzie zbyt skomplikowana, pracochłonna oraz kosztowna w utrzymaniu.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków ? Oczyszczanie jest oparte na dwuetapowej procedurze: etap beztlenowego, a potem tlenowego oczyszczania ścieków. Do decyzji o budowie powinno zachęcać przede wszystkim długoletnie i w wielu przypadkach praktycznie bezobsługowe korzystanie. Według szacowań inwestycja zwraca się do trzech lat.
Wewnątrz instalacji odbywają się niezwykle mocne, ale naturalne procesy biologiczne, rozkładające ścieki bytowe na proste i nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne, które można bezpiecznie odprowadzać do studni, gruntu, rzeki czy rowu melioracyjnego.
Domowe oczyszczalnie można podzielić na drenażowe, roślinne i biologiczne. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie, choć są nieco droższą inwestycją. W oczyszczalniach biologicznych zachodzą naturalne procesy gnilne z udziałem bakterii tlenowych i beztlenowych, o sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka. Następnie ze ścieków zostają oddzielone osady oraz tłuszcze. Na koniec woda jest klarowna i można ją zgodnie z obowiązującym prawem odprowadzić do gruntu lub wykorzystać dalej w gospodarstwie domowym, na przykład do podlewania ogrodu.