Przekaźniki – dlaczego są tak ważne w elektronice?

Przekaźniki – dlaczego są tak ważne w elektronice?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją urządzenia, które w elektronice odgrywają szczególną rolę. Zaliczają się do nich przekaźniki, czyli urządzenia mające za zadanie wywoływać nagłą zmianę stanu w jednym lub kilku obwodach. Przekaźnik może reagować na zmianę różnych wielkości fizycznych, takich jak napięcie i natężenie prądu, ale też ciśnienia, temperatury itp. Oto co warto wiedzieć o przekaźnikach!

Zastosowanie przekaźników

W zależności od konkretnego typu urządzenia przekaźniki stosuje się w wielu układach. Szczególne znaczenie przekaźniki mają w pracy automatyków, którzy często wykorzystują je, by sterować czasowo w różnych układach. Dzięki nim można swobodnie sterować napięciem prądu, jego natężeniem, ciśnieniem czy temperaturą. Wykorzystując przekaźniki, można kontrolować działanie instalacji oświetleniowej, wind, schodów ruchomych, a nawet systemów wentylacji czy ogrzewania.

Rodzaje przekaźników

Jednym z najbardziej podstawowych podziałów przekaźników jest podział na jednofunkcyjne i wielofunkcyjne. W bardziej wymagających układach najczęściej stosuje się te drugie – przede wszystkim z uwagi na ich lepsze parametry. Według innych podziałów wyróżnia się też m.in. przekaźniki elektromagnetyczne, cyfrowe bezpieczeństwa i inne. Jeśli potrzebujesz przekaźnika do swojego projektu, największy wybór przekaźników znajdziesz w ofercie sklepu AVT. W AVT kupisz też wiele innych części i podzespołów o newralgicznym znaczeniu w elektronice. Pracujesz nad autorskim projektem? Koniecznie sprawdź też rezystory: https://sklep.avt.pl/category/rezystory.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płytki łazienkowe – dlaczego są tak popularne?
Płytki łazienkowe – dlaczego są tak popularne?
Łazienka to jedno z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń w Twoim domu. Chcesz się upewnić, że jest nie tylko funkcjonalna, ale także […]
Ostatnie wpisy