Problemy wieku dojrzewania u dziecka – jak z nimi może zmierzyć się psycholog?

Problemy wieku dojrzewania u dziecka – jak z nimi może zmierzyć się psycholog?
arsenalwiedzy
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okres dojrzewania to wymagający czas w życiu każdego dziecka, ale również rodziców i nauczycieli. To okres przejściowy pomiędzy dzieciństwem i dorosłością, w którym w nastolatku zachodzą nie tylko zmiany fizyczne, ale również psychiczne. Dorastający chłopiec lub dziewczynka wyraźnie poszukują samodzielności, zwracając się ku grupie rówieśniczej bardziej niż w kierunku rodziców. W niektórych przypadkach okres dojrzewania przybiera bardziej radykalną formę. Nastolatek staje się agresywny, przekracza przyjęte normy społeczne, podejmuje eksperymenty z własnym wizerunkiem. W tego typu sytuacjach rodzice poszukują pomocy u specjalisty, jakim może być psycholog w Gdańsku. Specjalista posiada odpowiednie narzędzia i kompetencje do pracy z nastolatkiem, dzięki czemu będzie mógł mu skutecznie pomóc.

Wyzwania pracy z młodzieżą

Podstawą pracy z dziećmi w okresie dojrzewania jest okazanie zrozumienia oraz znajomość tego środowiska. Mimo najlepszych chęci psycholog, który nie ma pojęcia o aktualnym życiu nastolatków, ich potrzebach czy trendach, a wiedzę o okresie adolescencji czerpie z własnych doświadczeń, które miały miejsce kilkanaście lat temu- nie wróżą dobrze. Podstawą jest zatem próba nawiązania porozumienia, empatia oraz podkreślanie- nie tylko słowami, ale również zachowaniem, że to, co przeżywa dziecko jest ważne. Kluczem do sukcesu jest również stawianie granic i ich konsekwentne egzekwowanie w czasie współpracy. Ważne jest również umiejętne ułożenie relacji tak, by nastolatek czuł się partnerem rozmowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odpowiednie kosmetyki do włosów – na co zwracać uwagę?
Odpowiednie kosmetyki do włosów – na co zwracać uwagę?
Kosmetyki dostosowane do potrzeb W drogeriach nie brakuje kosmetyków do każdego rodzaju włosów. Mamy do wyboru coś dla włosów suchych, […]
Ostatnie wpisy