Jakie urządzenia pozwalają wykryć wady wzroku?

Jakie urządzenia pozwalają wykryć wady wzroku?
arsenalwiedzy
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osób z wadami wzroku z roku na rok przybywa. Niestety, świadomość problemów ze wzrokiem wśród Polaków jest stosunkowo niska. Niewielu wie, co oznacza „dobre widzenie”. Warto więc zdecydować się na choćby kontrolną wizytę u okulisty, a później i optyka. Jakich urządzeń do wykrywania wad wzroku możemy spodziewać się w gabinecie?

Sprzęt w gabinecie okulistycznym

Miejsce pracy okulisty powinno być wyposażone w kilka istotnych urządzeń, które są niezbędne do jego prawidłowej pracy. Pierwszym z nich jest oftalmoskop – jeden z podstawowych urządzeń. Jest używany do badania różnych struktur oka takich jak siatkówka i rogówka. Podobnie brzmiący oftalmometr znany także jako kreatometr używany jest do wykrywania i określania stopnia astygmatyzmu. Foropter wykorzystuje się w gabinecie do ustalenia wady wzroku. Przydatnym urządzeniem do kompleksowej diagnostyki okulistycznej jest także unit okulistyczny, którego plusem jest możliwość wykonania dużej ilości badań na niewielkiej powierzchni. Pozostałym istotnym urządzeniem w gabinecie okulisty jest lampa szczelinowa, którą stosuje się do badania struktur przedniego odcinka oka. 

Sprzęt w gabinecie optycznym 

Narzędzi pomagających optykowi w pomiarze wady wzroku jest niewiele. Gabinet optyczny jest w dużej mierze wyposażony w narzędzia stosowane do obróbki i szlifowania szkieł oraz doboru oprawek. Dioptromierz to jeden ze sprzętów zajmujących się pomiarem – jak nazwa wskazuje, jego celem jest pomiar dioptrii w soczewkach i układach optycznych, czyli ich możliwości skupiających. Badanie źrenic dokona się natomiast pupilometrem, który jest jednym z najważniejszych urządzeń w gabinecie optycznym, a wyniki można wykorzystać w trakcie doboru odpowiednich okularów lub soczewek korekcyjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Za co odpowiada Downpipe w samochodzie? Potrzebna modyfikacja?
Za co odpowiada Downpipe w samochodzie? Potrzebna modyfikacja?
Downpipe jest jednym z elementów układu wydechowego w samochodzie, którego zadaniem jest odprowadzenie spalin z silnika do tylnej części pojazdu. […]
Ostatnie wpisy