W przypadku zatrzymania podejrzanego i jego tymczasowego aresztowania trzeba działać szybko i zdecydowanie. Pierwsze czynności, jakie wykona zatrzymany, mogą przesądzić o jego dalszych losach. Taka osoba oraz jego najbliżsi powinni wiedzieć, jakie przysługują im w tej sytuacji uprawnienia.
Zarówno zatrzymanie, jak i aresztowanie istotnie narusza wolność drugiego człowieka. Taka czynność może więc nastąpić jedynie w sytuacjach, których przesłanki są ściśle opisane w przepisach prawnych, głównie w prawie karnym. Policja ma obowiązek zatrzymać tylko w sytuacji, gdy uzasadnione jest podejrzenie popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusz policji może zatrzymać podejrzanego także na polecenie prokuratora. Dzieje się to w sytuacjach, gdy dana osoba utrudnia inne postępowanie lub nie stawia się na wezwanie sądu.
Przede wszystkim zatrzymanemu należą się wyjaśnienia. Musi on zostać poinformowany, dlaczego policja działa właśnie w taki sposób oraz jakie przysługują mu w tym momencie prawa. Podejrzany ma możliwość do tego, aby o zaistniałej sytuacji został poinformowany ktoś z jego bliskich lub obrońca (jeśli takiego posiada).
Adwokat zatrzymanego ma upoważnienie do widzenia z podejrzanym. Razem ustalają okoliczności zatrzymania i zarzucanego czynu. Warto skorzystać z profesjonalnych usług wykwalifikowanego adwokata. Z przykładową ofertą można chociażby zapoznać się za pośrednictwem podanej witryny internetowej https://www.adwokat-figzal.pl/sprawy-karne/zatrzymanie-i-areszt/.