Jak poprawnie rozkładać rusztowanie?

Jak poprawnie rozkładać rusztowanie?
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rusztowania to konstrukcje, które są pomocne przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych wykonywanych na zewnątrz budynków. Żeby były bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia, muszą być poprawnie złożone. Aby to zrobić, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Rozkładając rusztowania, należy za każdym razem wziąć pod uwagę wszystkie obciążenia, jakie będzie musiała utrzymywać konstrukcja. Chodzi tu przede wszystkim o obciążenia użytkowe, obciążenia ciężarem własnym konstrukcji, a także ewentualne obciążenia wiatrem lub śniegiem. Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas rozkładania rusztowań jest rodzaj podłoża. Stawianie konstrukcji na nieutwardzonym podłożu może powodować jej osiadanie, a w rezultacie nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej. Największe prawdopodobieństwo zawalenia się konstrukcji występuje wtedy, gdy osiadanie następuje w sposób nierównomierny. Żeby rusztowanie zostało poprawnie zamontowane, musi posiadać odpowiednie kotwienie. O ilości kotew oraz sposobie ich montażu decyduje rodzaj stosowanego systemu rusztowań (sprawdź: rusztowania baumann).

Informacje te znajdują się w instrukcjach poszczególnych konstrukcji oraz ich dokumentacji technicznej. Niezwykle ważne jest, aby po wykonaniu kotwienia, dokonać prób obciążeniowych. Wyniki przeprowadzonych prób muszą być udokumentowane i umieszczone w protokole kotwienia. W przypadku, kiedy w okolicy rusztowania odbywa się ruch samochodowy lub pieszy, konieczne jest zamontowanie osłon, w postaci plandek lub siatek ochronnych. Montując osłony należy pamiętać, że ich zastosowanie znacząco zmienia obciążenia występujące na rusztowaniu. Osłonięta konstrukcja jest bardziej podatna na podmuchy wiatru. Żeby takie rusztowanie było stabilne i zamontowane poprawnie, zagęszczenie kotew musi być większe, niż w przypadku nieosłoniętych konstrukcji. Warto również, jeśli jest to większa budowa ustawić ogrodzenie tymczasowe pełne. Na pewno odstraszy śmiałków, którzy chcieliby wspiąć się na szczyt rusztowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy podawanie suplementów diety dla psa to dobry pomysł?
Czy podawanie suplementów diety dla psa to dobry pomysł?
Zdrowie na talerzu i w misce Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji nie tylko u […]
Ostatnie wpisy