Jak efektywnie rozwijać swoje zdolności manualne?

Jak efektywnie rozwijać swoje zdolności manualne?
arsenalwiedzy
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Umiejętności manualne, określone inaczej motoryką małą, dotyczą precyzyjnego oraz sprawnego posługiwania się dłońmi. Dzieci rozwijają je na przestrzeni kolejnych lat, a proces ten można wspomóc. Dzięki motoryce małej jesteśmy w stanie wykonywać większość codziennych czynności, zaczynając od tych higienicznych, przez obowiązki domowe, a kończąc na pisaniu czy korzystaniu z urządzeń mobilnych. W związku z tym niezwykle ważne jest, by umiejętność tę rozwijać od najmłodszych lat, zwłaszcza że zakres używania dłoni staje się coraz mniejszy, a większość nastolatków i osób dorosłych ogranicza się do przesuwania kciukiem po ekranie. Warto również pamiętać, że tempo rozwoju, również w tym zakresie, jest kwestią indywidualną. Dziecko zdobywa zdolności manualne stopniowo, poczynając od pierwszych dni życia. W związku z tym właściwe wsparcie i uważna opieka pozwalają zwiększyć sprawność ruchową i wspomóc jej harmonijny rozwój. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów dydaktycznych, ale również zabawek, które pomagają umiejętności manualne rozwijać.

Nauka poprzez zabawę

Umiejętności manualne nabywamy poprzez, jak sama nazwa wskazuje, manipulowanie dłońmi. Zabawki i zadania należy dopasować do aktualnych umiejętności dziecka i jego wieku. Dla kilkulatków świetnie w tej roli sprawdzą się fidget spinnery np. ze strony https://speedcube.pl/431-spinner, które stanowią świetną zabawę zręcznościową i niwelują odczucie nudy. Odpowiednie ruchy dłoni wprawiają zabawkę w ruch i pozwalają utrzymać rytm jej poruszania się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie sukienki nosić zimą?
Jakie sukienki nosić zimą?
Sukienki to jedne z ubrań, które znajdują się w garderobie niemal każdej przedstawicielki płci pięknej. Kobiety noszą je głównie ciepłą […]
Ostatnie wpisy