Jak dobrać prawidłową karmę dla swojego czworonoga?

Jak dobrać prawidłową karmę dla swojego czworonoga?
arsenalwiedzy
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z naszych czworonożnych podopiecznych wymaga odpowiedniej opieki. Powinniśmy zadbać o zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb. Jedną z tych najbardziej istotnych jest odpowiednie żywienie naszego pupila. Zarówno w przypadku kotów jak i psów, dieta powinna składać się w większości z mięsa. Koty są zwierzętami mięsożernymi, a więc w ich jadłospisie mięso zdecydowanie powinno być na pierwszym miejscu. Psy nie są aż tak wymagające, w ich diecie mogą znaleźć się też produkty roślinne. 

Jaką karmę wybrać dla kota?

Istnieje wiele sposobów żywienia kotów. Najbardziej popularne są jednak karmy suche i mokre. To najłatwiejszy sposób żywienia kota, są one pełnoporcjowe, zawierają one wszystkie niezbędne mikroelementy i witaminy, trzeba jednak pamiętać, by wybierać karmy o dobrym składzie.  Oczywiście z powodu tego, że są to karmy przetworzone nie mają one 100% mięsa. W składzie dobrej karmy na pierwszym miejscu musi znajdować się mięso, najlepiej z mięśnia, niewielka ilość podrobów oraz na samym końcu wypełniacze. Mogą być to warzywa lub owoce, ewentualnie rosół lub produkty pochodzenia roślinnego. Powinno się jednak zrezygnować z podawania kotu karm, w których składzie są zboża. Coraz bardziej popularne jest również żywienie kota dietą BARF. Polega ona na podawaniu kotu świeżego mięsa i mięsnych kości. Dietę tą należy jednak odpowiednio suplementować i poświęcić czas na przygotowanie odpowiednio zbilansowanego pokarmu. 

Jaką karmę wybrać dla psa?

Żywienie psów wygląda podobnie jak w przypadku kotów. Możemy znaleźć wiele karm mokrych i suchych o dobrym składzie np. korzystając z asortymentu takiego sklepu online jak Pet Centrum. Zawartość mięsa w pożywieniu powinna być jak najwyższa jednak mogą wystąpić w niej zboża i większa ilość wypełniaczy w postaci warzyw oraz owoców niż w przypadku karm kocich. Oczywiście wszystko zależy od organizmu psa i jego tolerancji na niektóre produkty – w tym zboża, rodzaj mięsa. U psów znacznie częściej występuje alergia pokarmowa na białko kurczaka lub wołowiny. 

Należy pamiętać, że zawsze sposób żywienia czworonoga trzeba dopasować indywidualnie do jego potrzeb. Coraz częściej możemy spotkać się z alergiami pokarmowymi, należy więc obserwować swoje zwierzę i w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów ze strony układu pokarmowego lub zmian dermatologicznych, należy zmienić karmę lub sposób żywienia konsultując się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie opony będą najlepsze na zaśnieżone drogi?
Jakie opony będą najlepsze na zaśnieżone drogi?
Opady śniegu, deszczu, śliska nawierzchnia – to wszystko sprawia, że jazda w miesiącach jesienno – zimowych staje się czymś mało […]
Ostatnie wpisy