Jak często trzeba wymieniać akumulator?

Jak często trzeba wymieniać akumulator?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulatory rozruchowe są niezbędne w każdym pojeździe, który posiada silnik spalinowy. Niestety nie są one wieczne, dlatego też co kilka lat konieczna jest ich wymiana. Sprawdzamy jak rozpoznać, że jest już pora na wymianę baterii. Zobaczymy też jakie objawy daje stary i zużyty akumulator.

Mierzymy parametry życiowe

Sprawna bateria będzie legitymowała się pewnymi charakterystycznymi parametrami pracy. Jeśli będą one poza dopuszczalnymi widełkami, będzie to oznaczało, że już pora na jej wymianę. Najważniejsze jest napięcie podczas rozruchu silnika. Mierzymy je tylko wtedy, gdy akumulator jest w pełni naładowany. Uruchamiamy rozrusznik i patrzymy, czy wartość nie spadnie poniżej 9 woltów. Jest to wartość graniczna, poniżej której należy liczyć się już z tym, że mogą pojawić się problemy z odpaleniem silnika. Warto więc zawczasu odwiedzić sklep sprzedający akumulatory Wrocław ma naprawdę sporo takich placówek, nie będziemy więc musieli nigdzie daleko jechać. Często na miejscu nowa bateria zostanie zamontowana do auta gratis.

Objawy zużycia

Niezdatny do użytku akumulator można zdiagnozować nawet bez mierzenia jego parametrów życiowych. Jeśli w okresie zimowym rozrusznik ledwo przekręca wałem silnika, a nawet po krótkim okresie używania radia na parkingu nie jesteśmy już w stanie odpalić auta, to zdecydowanie należy pomyśleć o nowej baterii. W przypadku motorów, którymi zazwyczaj nie jeździmy w zimie, objawy mogą pojawić się przy rozpoczęciu sezonu. Jeżeli akumulator motocyklowy po naładowaniu i pierwszej próbie odpalenia wiosną nie jest w stanie podać wystarczająco wysokiego prądu do pracy rozrusznika, to nie ma sensu ryzykować. Lepiej od razu go wymienić, nie ryzykując przymusowego postoju gdzieś po drodze w trakcie sezonu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy drewno jest podatne na laser?
Czy drewno jest podatne na laser?
Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu. Jego popularność wynika nie tylko z jego świetnego wyglądu oraz trwałości, […]
Ostatnie wpisy