Jak cięcie laserowe wpływa na jakość obrabianych produktów?

Jak cięcie laserowe wpływa na jakość obrabianych produktów?
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka za pomocą laserów jest to nowoczesna i bardzo precyzyjna technika. Cięcie wykonywane jest dzięki ciepłu wytwarzanemu przez światło laserowe. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w materiałach, które są nieprzezroczyste, takich jak metale, akryl, guma, drewno, plastik i wiele innych. Początkowo światło lasera jest pochłaniane przez obrabiany surowiec, po czym następuje jego nagrzewanie, a w wyniku wzrostu temperatury, topnienie i odparowywanie. Potem powierzchnia się ochładza. Czym charakteryzują się elementy wykonywane tą techniką i jak ten proces wpływa na ich jakość?

Idealne krawędzie

Cięcie laserem charakteryzuje się tym, że elementy przygotowane w ten sposób nie wymagają dodatkowej obróbki i pracy. Krawędzie przedmiotu, dzięki zastosowaniu lasera, są bowiem gładkie. Wysoką jakość powierzchni i samych brzegów uzyskuje się zarówno przy bardzo cienkich elementach, jak i tych grubszych.

Precyzyjnie wycięte

Elementy poddawane procesowi są na początku projektowane w komputerze i przenoszone do urządzenia. Dzięki temu oraz wysokiej dokładności laserów otrzymuje się bardzo dobrze odwzorowane, powtarzalne części oraz detale.

W takich nieprzezroczystych materiałach można  wycinać przeróżne kształty, także bardzo małe, nawet mniejsze od grubości samego surowca. Aby zwiększyć precyzję, często używa się specjalnych folii, które nakłada się na przykład na blachę wykonaną z danego metalu. To powoduje, że jeszcze mniej światła laserowego ulega odbiciu i rozproszeniu, a zwiększa się energia samego cięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Iniekcja krystaliczna – Czy ta technika jest skuteczna?
Iniekcja krystaliczna – Czy ta technika jest skuteczna?
Iniekcja krystaliczna to technika stosowana w budownictwie, która polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem specjalnego preparatu chemicznego do wnętrza betonu lub […]
Ostatnie wpisy