Automatyzacja tak jak cyfryzacja to nieunikniona przyszłość dla większości branż i zawodów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ technologie idą do przodu, a zautomatyzowanie i robotyzacja, np. przy powtarzalnych procesach produkcyjnych zapewnia o wiele wyższy poziom dokładności i lepszą wydajność przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Rozwój kolejnych gałęzi technologii spowodował pojawienie się na rynku tak zwanych robotów przemysłowych. Choć ich nazwa budzi konotacje samodzielnie myślących i funkcjonujących systemów sztucznej inteligencji, są to rozbudowane maszyny stacjonarne, które zostały przystosowane i zaprogramowane do wykonywania ściśle określonych czynności. Sprawdzają się one niezawodnie przy żmudnych i monotonnych czynnościach w zakładach pracy, ale także wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko związane z bezpieczeństwem wykonywania określonych zadań przez człowieka. W tych sytuacjach roboty przemysłowe zapewniają duże usprawnienie i optymalizację procesów produkcji, wpływając tym samym na generowanie większego zysku poprzez zmniejszenie kosztów pracy.
Wiele branż, nie tylko takich jak fabryki przemysłowe, zakłady produkcji elektroniki czy spółki motoryzacyjne, z powodzeniem wykorzystuje roboty przemysłowe. Ulepszona technologia ich pracy sprawia, że dzięki obecności inteligentnych systemów, czujników czy laserów mogą one zastąpić człowieka przy coraz większej liczbie operacji, nawet tych bardziej skomplikowanych.