Do czego służą profile stalowe?

Do czego służą profile stalowe?
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Profile stalowe, zwane potocznie kształtownikami są jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych do budowy różnych konstrukcji. Niezbędne okazują się zwłaszcza tam, gdzie wymagane jest bardzo trwałe i solidne łączenie. Zazwyczaj wykonuje się je bowiem z ponadprzeciętnie wytrzymałej stali giętej na zimno albo walcowanej, pokrytej dodatkowo warstwą cynku. Stosując omawiane części, nie można też zapomnieć o zaślepkach do profili stalowych, przeznaczonych do ich zabezpieczania od zewnątrz.

Budownictwo to główna branża 

Profile stalowe dzielą się na ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki oraz kątowniki. Każdy z nich posiada inny przekrój poprzeczny i jest przeznaczony od konkretnych zadań, ale wszystkie bez wyjątku charakteryzują się estetycznym wyglądem i dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (np. odkształcanie), niekorzystne warunki atmosferyczne czy korozję. Najczęściej wymienione elementy są wykorzystywane w trakcie wznoszenia konstrukcji stalowych o dużej powierzchni nośnej, takich jak choćby hale produkcyjne i magazynowe czy obiekty sportowe.

Ponadto można je bardzo często spotkać w szkieletach stropów, ścian działowych, sufitów podwieszanych i konstrukcji ogrodowych. Nierzadko są też wykorzystywane do wzmacniania okien, drzwi, bram garażowych i słupków ogrodzeniowych, a także przy produkcji różnorodnych mebli (stołów, krzeseł, regałów, kanap itp.) czy wykonywaniu instalacji klimatyzacyjnych lub wodnokanalizacyjnych. Dodajmy, że każda osoba używająca tych elementów na co dzień dysponuje również wykonanymi z tworzyw sztucznych zaślepkami na profile, które skutecznie chronią je od zewnątrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego fototapeta będzie atrakcyjniejszym wyborem niż tapeta klasyczna?
Dlaczego fototapeta będzie atrakcyjniejszym wyborem niż tapeta klasyczna?
Fototapety są świetną alternatywą dla tapet klasycznych. Dają one możliwość przekształcenia swojej przestrzeni w jednej chwili. Fototapeta jest również świetnym […]
Ostatnie wpisy