Budowa nowego domu – jak zadbać o ogród?

0
Budowa nowego domu – jak zadbać o ogród?

Przy budowie nowego domu bardzo często zostawia się sprawy ogrodowe na potem. Plac budowy może powodować wiele nierówności trawnika, zwłaszcza jeśli po terenie jeżdżą betoniarki lub ciężarówki z materiałami budowlanymi. Najlepiej wykonywać wszystkie prace z wyprzedzeniem i zaprojektować swój ogród jeszcze przed pierwszym kopaniem w działce. Jak odpowiednio zadbać o ogród w nowym domu? 

Przygotowanie gleby 

Zanim zaczniemy sadzić kwiaty czy warzywa to należy jakoś przygotować glebę. Niestety, ale trzeba się początkowo z nią namęczyć. Jeśli doznała ona uszkodzeń np. wskutek przejeżdżania pojazdów to warto ją grabić każdego wieczoru. Trzeba zakopać nierówności oraz oczyścić teren z resztek budowlanych. Należy pamiętać, żeby nie mieszać ziemi żyznej z jałową. Warto od razu po budowie zasiać trawę, która nie potrzebuje przesadnie dobrych warunków. Jeśli jakość gleby jest niezadowalająca można kupić nową, żyzną i rozłożyć odpowiednio po terenie.

Urozmaicenie ogrodu 

W przypadku żyznej gleby w końcu można zasiać rośliny. Jeśli ziemia jest zbita i nigdy nie była uprawiania należy ją przekopać na grubość dwóch szpadli. W poprawnym rośnięciu mogą przeszkadzać stare chwasty, które należy natychmiast usunąć. Trzeba z wyprzedzeniem wymyślić umiejscowienie dróg i mebli ogrodowych. Cały zestaw ogrodowy świetnie sprawdzi się w przypadku altany, z kolei ławka będzie lepsza w przypadku łąki czy dużych drzew. Tym ostatnim trzeba pozostawić dużo miejsca zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ludzie często sadzą je w okolicach np. instalacji elektrycznych, co może powodować problemy w przyszłości. 

Zostaw komentarz