Budowa nowego domu – jak zadbać o ogród?

Budowa nowego domu – jak zadbać o ogród?
arsenalwiedzy
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy budowie nowego domu bardzo często zostawia się sprawy ogrodowe na potem. Plac budowy może powodować wiele nierówności trawnika, zwłaszcza jeśli po terenie jeżdżą betoniarki lub ciężarówki z materiałami budowlanymi. Najlepiej wykonywać wszystkie prace z wyprzedzeniem i zaprojektować swój ogród jeszcze przed pierwszym kopaniem w działce. Jak odpowiednio zadbać o ogród w nowym domu? 

Przygotowanie gleby 

Zanim zaczniemy sadzić kwiaty czy warzywa to należy jakoś przygotować glebę. Niestety, ale trzeba się początkowo z nią namęczyć. Jeśli doznała ona uszkodzeń np. wskutek przejeżdżania pojazdów to warto ją grabić każdego wieczoru. Trzeba zakopać nierówności oraz oczyścić teren z resztek budowlanych. Należy pamiętać, żeby nie mieszać ziemi żyznej z jałową. Warto od razu po budowie zasiać trawę, która nie potrzebuje przesadnie dobrych warunków. Jeśli jakość gleby jest niezadowalająca można kupić nową, żyzną i rozłożyć odpowiednio po terenie.

Urozmaicenie ogrodu 

W przypadku żyznej gleby w końcu można zasiać rośliny. Jeśli ziemia jest zbita i nigdy nie była uprawiania należy ją przekopać na grubość dwóch szpadli. W poprawnym rośnięciu mogą przeszkadzać stare chwasty, które należy natychmiast usunąć. Trzeba z wyprzedzeniem wymyślić umiejscowienie dróg i mebli ogrodowych. Cały zestaw ogrodowy świetnie sprawdzi się w przypadku altany, z kolei ławka będzie lepsza w przypadku łąki czy dużych drzew. Tym ostatnim trzeba pozostawić dużo miejsca zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ludzie często sadzą je w okolicach np. instalacji elektrycznych, co może powodować problemy w przyszłości. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawić jakość swojego snu?
Jak poprawić jakość swojego snu?
Nocny wypoczynek i komfortowy sen to niezwykle ważne elementy, które w bezpośredni sposób przekładają się na nasze samopoczucie w ciągu […]
Ostatnie wpisy