Bieżnik opony a prowadzenie samochodu

Bieżnik opony a prowadzenie samochodu
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy kierowca wie, że odpowiedni dobór opon do jego samochodu jest ważnym etapem dbania o bezpieczeństwo. Wybierając ogumienie należy skupić się nie tylko na cenie produktu, ale również na rodzaju bieżnika. Dostępne na rynku opony bieżnikowane profil są skonstruowane w taki sposób, aby zwiększyć przyczepność na jezdni i ułatwić hamowanie oraz sterowanie pojazdem.

Czym jest aquaplaning?

O aquaplaningu mówimy wtedy, kiedy woda gromadzi się przed kołami auta, co sprawia, że znajdująca się pod oponami woda tworzy cienką warstwę między pojazdem a jezdnią. W sytuacji tej dochodzi do utraty przyczepności, a więc do powstania niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ryzyko rośnie wraz z prędkością, ale wpływ na to zjawisko ma również rodzaj nawierzchni, po której porusza się auto, masa samochodu, a nawet głębokość kałuż i skład wody.

Jak ochronić się przed aquaplaningiem?

Pierwszą zasadą jest to, aby zawsze dostosować prędkość do warunków jazdy. Jednak nie zawsze samo ograniczenie tempa jazdy ustrzeże kierowcę przed utratą przyczepności. W celu podniesienia bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w odpowiednie opony. Najlepszym wyborem będzie ogumienie wyposażone w odpowiedni wzór i głębokość bieżnika.

Warto przed zakupem przejrzeć ranking: https://plusgum.pl/blog/2018/02/14/ranking-producentow-opon/ i zdecydować się na takie opony, które skonstruowane są w sposób skutecznie odprowadzający wodę spod kół samochodu. Do wyboru mamy 3 rodzaje bieżników: symetryczny, symetryczny kierunkowy i asymetryczny. Najlepszym wyborem jest bieżnik asymetryczny. Opona tego typu wpływa na dobre odprowadzanie wody, polepsza przyczepność do jezdni, nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym może skutkować pominięcie etapu raczkowania?
Czym może skutkować pominięcie etapu raczkowania?
Zwykle pediatrzy wyznaczają konkretne miesiące, w których powinien rozpocząć się etap nauki siadania, raczkowania czy chodzenia. Czas, jaki dziecku zajmie […]
Ostatnie wpisy