Bieżnik opony a prowadzenie samochodu

Bieżnik opony a prowadzenie samochodu
arsenalwiedzy
Motoryzacja i technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy kierowca wie, że odpowiedni dobór opon do jego samochodu jest ważnym etapem dbania o bezpieczeństwo. Wybierając ogumienie należy skupić się nie tylko na cenie produktu, ale również na rodzaju bieżnika. Dostępne na rynku opony bieżnikowane profil są skonstruowane w taki sposób, aby zwiększyć przyczepność na jezdni i ułatwić hamowanie oraz sterowanie pojazdem.

Czym jest aquaplaning?

O aquaplaningu mówimy wtedy, kiedy woda gromadzi się przed kołami auta, co sprawia, że znajdująca się pod oponami woda tworzy cienką warstwę między pojazdem a jezdnią. W sytuacji tej dochodzi do utraty przyczepności, a więc do powstania niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ryzyko rośnie wraz z prędkością, ale wpływ na to zjawisko ma również rodzaj nawierzchni, po której porusza się auto, masa samochodu, a nawet głębokość kałuż i skład wody.

Jak ochronić się przed aquaplaningiem?

Pierwszą zasadą jest to, aby zawsze dostosować prędkość do warunków jazdy. Jednak nie zawsze samo ograniczenie tempa jazdy ustrzeże kierowcę przed utratą przyczepności. W celu podniesienia bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w odpowiednie opony. Najlepszym wyborem będzie ogumienie wyposażone w odpowiedni wzór i głębokość bieżnika.

Warto przed zakupem przejrzeć ranking: https://plusgum.pl/blog/2018/02/14/ranking-producentow-opon/ i zdecydować się na takie opony, które skonstruowane są w sposób skutecznie odprowadzający wodę spod kół samochodu. Do wyboru mamy 3 rodzaje bieżników: symetryczny, symetryczny kierunkowy i asymetryczny. Najlepszym wyborem jest bieżnik asymetryczny. Opona tego typu wpływa na dobre odprowadzanie wody, polepsza przyczepność do jezdni, nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak leczone są zaburzenia odżywiania?
Jak leczone są zaburzenia odżywiania?
Na fali promowania szczupłej sylwetki wiele osób zbyt mocno koncentruje się na tym, aby schudnąć. Zgrabna figura kojarzy im się […]
Ostatnie wpisy