Każda kobieta będąca w ciąży pragnie, aby jej dziecko urodziło się w pełni zdrowe. Z tego względu dobrym i rozsądnym rozwiązaniem jest regularne poddawanie się badaniom prenatalnym. Mają one na celu ustalenie, czy płód rozwija się prawidłowo, a także pomagają w określeniu stosownej ścieżki jego leczenia w razie jakichkolwiek problemów. Profesjonalne badania z zakresu ginekologii położniczej są wykonywane m.in. w tym lubelskim centrum medycznym: https://imedica.com.pl/ginekologia-i-poloznictwo/.
Badania prenatalne umożliwiają oszacowanie prawdopodobieństwa przyjścia na świat dziecka z wadami o charakterze wrodzonym. Dzięki tej informacji rodzice są w stanie psychicznie przygotować się do narodzin malucha, natomiast lekarze mają czas na przeprowadzenie właściwych zabiegów w łonie matki (jeśli oczywiście jest to realne) oraz opracowanie dokładnego planu leczenia na okres po rozwiązaniu ciąży. Omawiane badania pozwalają skutecznie wykryć takie choroby i schorzenia, jak m.in. mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa, pląsawica Huntingtona, przepuklina pępowinowa, zespół Downa, hemofilia, zaawansowana anemia, konkretna wada serca czy zespół Turnera.
Istnieją ich dwie główne kategorie – nieinwazyjne oraz inwazyjne. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim USG genetyczne (wykonywane z użyciem niezwykle czułego sprzętu), test podwójny krwi (pomiar stężenia markerów zespołu Downa czy Edwardsa), echokardiografię płodową, test IONA (u kobiet powyżej 35 roku życia) oraz test Panorama (określenie płci, ilości chromosomów). Z kolei badania inwazyjne dotyczą podejrzenia konkretnych wad wrodzonych i obejmują: amniopunkcję, biopsję kosmówki i kordocentezę.