Badania NDT – czym są i w jakim celu się je przeprowadza

Badania NDT – czym są i w jakim celu się je przeprowadza
arsenalwiedzy
Budowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania nieniszczące (NDT) pozwalają sprawdzić stan danego materiału lub konstrukcji. Są one wykorzystywane zarówno na etapie produkcji, jak i w gotowych już obiektach. Dzięki nim można ocenić strukturę materiału i wyeliminować ewentualne wady. Diagnostyce poddaje się również gotowe już obiekty, np. budynki. W ten sposób można zauważyć pęknięcia, porowatość, czy postępującą korozję. Najważniejszą cechą badań NDT jest ich bezinwazyjność. Kontrolowane struktury nie zmieniają swoich właściwości oraz struktury.

Jakie są rodzaje badań nieniszczących?

Istnieje kilka sposób na sprawdzenie stanu materiału lub całej konstrukcji. Wszystkie te metody są dostępne na stronie https://ndtgorka.com.pl/. Można wśród nich wyróżnić badanie penetracyjne, które polega na obserwacji wnikającej w głąb struktury cieczy. W ten sposób można zlokalizować ewentualne nieciągłości w materiale. Aby ocenić jakość złącz spawanych, często stosuje się metodę magnetyczno-proszkową. W tym badaniu strumień magnetyczny służy do sprawdzenia, czy na powierzchni lub pod nią nie znajdują się pęknięcia, czy porowatość. Aby dokładnie ocenić badany przedmiot, wykonuje się najczęściej kilka różnych badań. Dzięki temu uzyskane wyniki są dokładne i można wskazać wadliwe miejsca w konstrukcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Objawy źle działającego hamulca
Objawy źle działającego hamulca
Układ hamulcowy jest zdecydowanie jednym z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy po drodze. Skuteczny oraz w pełni sprawny nie […]
Ostatnie wpisy