Pompy używane w przemyśle należą do niezbędnych urządzeń w wielu aplikacjach. Służą do tłoczenia cieczy lub ciał stałych w określony sposób, dlatego można je spotkać w każdej gałęzi przemysłu – od spożywczego, poprzez petrochemicznym, na budowlanym kończąc. Na rynku znajdziemy dziesiątki rodzajów pomp. Wszystkie różnią się między innymi formą, sposobem pompowania, a także wielkością i dostępnością. Wielu przedsiębiorców z chęcią chciałoby poznać ich pracę oraz poszczególne rodzaje, dlatego zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który przybliży funkcjonalność poszczególnych podtypów.
Pompy są do siebie dość podobne, a różnice wynikają głównie ze sposobu realizowania pracy. Większość z nich charakteryzuje się monolityczną obudową wykonaną z żeliwa lub stali o bardzo wysokiej trwałości, co zestawiono z dwoma standardowymi rodzajami przyłączy, mianowicie Tri-Clamp lub SMS. Wiele modeli zostało wyposażone w jedne z najtrwalszych silników elektrycznych na rynku, charakteryzujące się możliwością ciągłej i niezakłóconej pracy.
Wszystkie pompy, niezależnie od ich rodzaju czy typu, należy zawsze móc utrzymywać w nienagannej kondycji poprzez cykliczne czyszczenie ich wnętrza. Na rynku znajdziemy dwie formy przeprowadzania tej czynności – mycie ręczne po demontażu oraz mycie na stanowisku pracy. Mycie ręczne polega na rozebraniu elementów konstrukcyjnych danego urządzenia i umyciu ich w odpowiednich warunkach. Z kolei mycie na stanowisku CIP (Cleaning in place) polega na stworzeniu dodatkowej instalacji czyszczącej, która ma za zadanie czyścić wszelkie elementy samoczynnie. Wiele modeli jest także wyposażonych w opcję mycia parą, która jest najbardziej higieniczna i bakteriobójcza, dlatego sprawdza się doskonale między innymi w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.
Pompa odśrodkowa to jedna z najczęściej używanych pomp w całym przemyśle, gdyż charakteryzuje się uniwersalnością, wytrzymałością oraz odpornością na przedwczesne zużycie. W ich przypadku ciecz jest transportowana za pomocą siły odśrodkowej wirników (lub jednego wirnika), tym samym budowa jest prosta i stosunkowo niewymagająca. Sprawdza się w każdej gałęzi przemysłu, a także w nietypowych aplikacjach.
Pompy chemoodporne (tworzywowe) należą do grupy urządzeń przeznaczonych do transportowania żrących substancji, które mogą wywołać niebezpieczną reakcję w kontakcie z typowym tworzywem używanym do ich produkcji. Dlatego większość z nich jest wykonana z materiału odpornego na dany rodzaj cieczy i należy go dostosować do danej aplikacji. Wykorzystuje się je z powodzeniem w całym przemyśle petrochemicznym i chemicznym, gdyż ich wytrzymałość oraz możliwość pracy z kwasami czy ściekami jest nieoceniona w wielu gałęziach gospodarki.
Pompy hermetyczne mają jedną, ogromną zaletę, która pozwala na ich zastosowanie w przemyśle zajmującym się transportowaniem najbardziej niebezpiecznych ładunków – jest to najwyższy poziom szczelności. Hermetycznie zamknięta obudowa silnika oraz pompy zapewnia stuprocentową szczelność, która zabezpiecza zakład produkcyjny przed skutkami wycieków różnych substancji. Stosuje się je szeroko między innymi w pompowaniu cieczy wybuchowych, silnie żrących, toksycznych oraz łatwopalnych.
To zdecydowanie jedne z najczęściej używanych pomp. Pompy mimośrodowe zawdzięczają swoją popularność między innymi zdolności samozasysania cieczy, co sprawia, iż stworzenie odpowiedniej aplikacji jest znacznie prostsze niż podczas korzystania z dodatkowych rozwiązań. Pompy śrubowe są zdolne do tłoczenia bardzo delikatnych mediów, które mogą ulec uszkodzeniu w innym rodzaju pomp, ponadto pompa zapewnia pracę pozbawioną działania siły odśrodkowej czy pulsacji. Bardzo często służy jako pompa spożywcza w zastosowaniach wymagających użycia rozwiązań dopasowanych do konkretnych wymagań, np. tłoczenia lepkich substancji.
Pompy membranowe są zasilane powietrzem i można je stosować w niemal każdym przemyśle i do tłoczenia większości mediów. Doskonale sprawdzają się w produkcji żywności, w przemyśle chemicznym czy petrochemicznym oraz wielu innych. Ich zaletą jest bardzo kompaktowa budowa, którą łatwo zagospodarować nawet na niewielkich liniach produkcyjnych, jak i możliwość stworzenia ochrony przeciwwybuchowej. Wielu przedsiębiorców docenia także możliwość kontynuowania jej pracy mimo nieodpowiedniego smarowania. Co więcej, duża siła ssania powoduje, że pompa membranowa jest także bardzo wydajna i zarazem niezwykle ekonomiczna, co umożliwia pompowanie cieczy o różnej lepkości na bardzo długich aplikacjach. Warto także odnotować, że pompa membranowa ma zdolność samozasysania nawet z kilku metrów, bez niszczenia struktury cieczy. W celu lepszego zaznajomienia się z właściwościami pompy membranowej, można wejść m.in. na stronę https://www.pompy-polska.pl/pompa-membranowa.
Podanie określonej ilości pyłu wymaga zastosowania dozownika celkowego, który ma za zadanie podać określoną dawkę tego medium przez określony czas. Pompy tego rodzaju należą do bardzo wydajnych i niezbędnych w np. przemyśle spożywczym, gdyż umożliwiają podanie odpowiedniej ilości cukru, mąki lub innego rodzaju pyłu. Co ważne, dozownik celkowy charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem oszczędności cieczy dzięki ogromnej precyzji dawkowania, co ma niebagatelne znaczenie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.