Kiedy mamy cukrzycę, organizm nie wytwarza, ani nie zużywa wystarczającej ilości insuliny, aby odpowiednio przetwarzać jedzenie. Bez wystarczającej ilości insuliny poziom cukru we krwi może wzrosnąć. Stworzenie planu, dokonywanie mądrych wyborów żywieniowych i obserwowanie spożycia węglowodanów, jest szczególnie zalecane w przypadku obu typów cukrzycy. Jak zatem sprawić, by chleb stał się częścią dziennego menu?
Przetworzona żywność jest zwykle szybciej trawiona i wchłaniana, co może doprowadzić do podniesienia poziomu cukru we krwi. Z tego względu warto wybierać określone rodzaje pieczywa i całkowicie odstawić biały chleb i bułki. Zdrowym zamiennikiem jest pieczywo z mąki: żytniej, razowej, graham, pełnego przemiału i owsianej. Szczególnie wskazany jest chleb z zawartością betaglukanów pochodzących z owsa, który na długo zapewnia uczucie sytości i jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą utrzymać odpowiednią masę ciała. Co ciekawy, tego typu chleb z dodatkiem betaglukanu umożliwia stopniowe wchłanianie glukozy i zmniejsza jej absorpcję zaraz po posiłku.
Nie wszystkie ciemne gatunki pieczywa są odpowiednie dla cukrzyków. Pamiętajmy, że dobry chleb dla diabetyka nie powinien zawierać w składzie cukru lub jego pochodnych. Całkowita rezygnacja z pieczywa jest dużym błędem, ponieważ chleb zawiera dużą ilość błonnika, który sprzyja trawieniu i pozwala unormować poziom cholesterolu we krwi. Wybierajmy mądrze i cieszmy się urozmaiconymi posiłkami.